Nasze Godło

Konkurs czytelniczy

Konkurs czytelniczy pt. „Czy znasz tę książkę?”

ksiazki_2

Biblioteka szkolna przypomina uczniom o trwającym konkursie czytelniczym. Ukazał się kolejny fragment utworu; należy odgadnąć jego tytuł oraz nazwisko autora. Odpowiedzi proszę napisać na kartce z własnoręcznym podpisem i dostarczyć do biblioteki. Do udziału w konkursie zapraszam także uczniów, którzy jeszcze w nim nie uczestniczą. Uczniowie, którzy udzielą najwięcej prawidłowych odpowiedzi otrzymają na koniec roku szkolnego dyplomy i nagrody książkowe. A oto fragment konkursowego utworu:

FRAGMENT

 

Warsztaty ekologiczne

Warsztaty ekologiczne

„Segregacja odpadów jest dziecinnie łatwa”

segregacja_odpadow

23 maja uczniowie klas II i III wzięli aktywny udział w warsztatach o tematyce ekologicznej. Zajęcia zostały poprowadzone przez panią Katarzynę Jasińską – specjalistę z ramienia Przedsiębiorstwa Komunalnego Spółka z o.o. z siedzibą w Sobuczynie, któremu miasto Częstochowa powierzyło zadanie stworzenia i administrowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest segregowanie odpadów, a także w jaki sposób zachowanie ludzi ma wpływ na czystość naszego środowiska.

Wszelkie informacje dotyczące edukacji ekologicznej w tym zakresie znaleźć można na stronie:

www.edu.czpk.czest.pl

Zasady i harmonogramy zbiórek różnego rodzaju odpadów znajdziecie Państwo na stronach:

www.czpk.czest.pl oraz www.odpady.czestochowa.pl

Opiekunem warsztatów była Pani Katarzyna Bender.

ZDJĘCIA

 

Rajd Piechura

XXII Rajd Piechura – Brzeziny 2017

Rajd_piechura_2017

Uczniowie naszego gimnazjum należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego uczestniczyli 20 maja 2017 w kolejnej imprezie turystycznej, zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK. Tym razem był to Rajd Piechura, kończący się tradycyjnie na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Częstochowie – Brzezinach. Była to jednocześnie kolejna impreza zorganizowana dla naszych uczniów w ramach realizacji projektu Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. Podczas rajdu przeszliśmy trasę z Wąsoszy przez Kuźnicę Nową, Kuźnicę Starą i Borki do Brzezin. Uczestnicy rajdu mieli możliwość zapoznania się z okolicami Częstochowy położonymi poza terenem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas marszu mogliśmy między innymi zaobserwować pozostałości po górnictwie rud żelaza, które rozwijało się na tym terenie w XX wieku. Były to m. in. hałdy pokopalniane i nasypy kolejowe po dawnych kolejkach wąskotorowych, którymi przewożono rudę. W okolicy Wąsoszy odwiedziliśmy również zagrodę edukacyjno – hodowlaną „Owczarkowa Zagroda”, w której uczestnicy rajdu mogli obserwować między innymi alpaki, owce, pawie, bażanty oraz różne odmiany kaczek, gęsi i kur. Podczas marszu był też czas na zasłużony odpoczynek a nawet zabawę, co można obejrzeć na zdjęciach z rajdu. Na mecie w gościnnym Zespole Szkół nr 2 w Brzezinach tradycyjnie zorganizowane zostało ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczestnicy rajdu mogli również uczestniczyć w konkursach sprawnościowych i loterii fantowej.

ZDJĘCIA

 

Szkoły ponadgimnazjalne w województwie śląskim

Szkoły ponadgimnazjalne w województwie śląskim

Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanym na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach wykazem szkół - trzyletnich liceów ogólnokształcących, czteroletnich techników i branżowych szkół I stopnia w województwie śląskim.

WYKAZ SZKÓŁ

 

Rekrutacja 2017

Rekrutacja 2017

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której zawarte są terminy oraz z ulotką z informacjami dotyczącymi rekrutacji 2017:

TERMINY REKRUTACJI

ULOTKA INFORMACYJNA

 

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA

W Miejskim Domu Kultury podsumowano Ogólnopolski Program Edukacyjny Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – Twoja sprawa” w Częstochowie. W tym roku szkolnym była to już VII edycja tego programu.

W spotkaniu, które odbyło się w czwartek, 18 maja uczestniczył zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki w GIODO Tomasz Soczyński, który przekazał uczniom wiele ciekawych informacji na temat Internetu.

Patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka, a w Częstochowie – Prezydent Miasta Częstochowy.

Podczas spotkania wręczono podziękowania za szczególne zaangażowanie w realizację działań na terenie miasta. Otrzymała je Alina Kula – emerytowany Kurator Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz Barbara Michalska z fundacji EduKABE, która wielokrotnie gościła w Częstochowie, szkoląc młodzież.

Przedstawicielka Fundacji „Orange”, Bogna Olejnik, przeprowadziła szkolenie ,,JA W INTERNECIE. JAK BUDOWAĆ SWÓJ WIZERUNEK W SIECI”.

Podczas podsumowania programu wręczono również nagrody w konkursie powiatowym z języka angielskiego „Your data – your concern”, który skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Częstochowy i powiatu.

W ramach Inicjatywy Lokalnej „Chroń swoją prywatność” Urząd Miasta Częstochowy, Fundacja Niech Się … Dzieje oraz Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, jako partner wspierający, zorganizowali konkurs dla wszystkich mieszkańców Częstochowy. Zadaniem uczestników było zrobienie plakatu w formie komiksu, którego główną tematykę stanowiła ochrona danych osobowych. Nagrody laureatom wręczył Mariusz Włoga, Administrator Bezpieczeństwa Informacji w Urzędzie Miasta. Organizatorzy wręczyli również podziękowania  dla szkół uczestniczących w działaniach związanych z projektem „Twoje Dane – Twoja Sprawa”.

Koordynatorem programu w Częstochowie jest Magdalena Celeban, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych przy ulicy Augustyna. Koordynatorem programu na terenie naszej szkoły jest Jolanta Popa – nauczyciel bibliotekarz. Społeczność naszego gimnazjum reprezentowali w projekcie przez trzy lata uczniowie: Aleksandra Broncel, Kamil Broniszewski, Filip Garbaciak, Wiktoria Motyl, Patrycja Reterska, Zuzanna Lukas, Sebastian Szurgot, Joanna Ociepa, Iwona Walachniewicz, Wiktoria Gęsiarz, Patryk Gorzkowski, Justyna Lubasińska. Uczestniczyli w warsztatach, szkoleniach, wykładach, spotkaniach, konkursach zdobywając liczne nagrody.

Program realizują Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych, Samorządowy Ośrodek  Doskonalenia Nauczycieli oraz Akademia im. Jana Długosza.

PODZIĘKOWANIE DLA PANI POPY

PODZIĘKOWANIE DLA SZKOŁY

 

Festiwal Filmów Dokumentalnych

Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich MOJA MAŁA OJCZYZNA

Festiwal_Krzemiskich_Urbaniak

Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich MOJA MAŁA OJCZYZNA przechodzi metamorfozę i rozszerza swoją formułę! Oficjalna nazwa festiwalu od jego czwartej edycji będzie brzmiała Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich MOJA MAŁA OJCZYZNA. Podczas tegorocznego festiwalu będziemy mogli zobaczyć garść premierowych tytułów filmowych, które po raz pierwszy zostaną wyświetlone w dniach 26-28.05.17 r. Festiwal rozpocznie się w piątek w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater", a zakończy spotkaniem z Michałem Urbaniakiem w kinie OKF ILUZJA w niedzielę. Od tegorocznej edycji na festiwalu Moja Mała Ojczyzna będzie można obejrzeć nie tylko filmy dokumentalne, ale i fabularne. Już w sobotę będziemy mogli zobaczyć "Wspomnienie lata" z Robertem Więckiewiczem i Urszulą Grabowską w obsadzie. Zupełnie premierowo, po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany film "Polska Wielkanoc" z Grażyną Szapołowską w roli głównej. Koprodukcja niemiecko-polska, która została ostatnimi laty zapomniana przez dystrybutorów, czy nadawców polskich stacji telewizyjnych zagości na wielkim ekranie. Grażyna Szapołowska opowie widzom jak powstawały zdjęcia do tego filmu, który został zrealizowany w 2010 roku między innymi w naszym mieście. W niedzielę od samego rana będzie moc atrakcji dla najmłodszych i melomanów! Od 11.00 Festiwalowy Dzień Dziecka - projekcje filmów animowanych m.in. "Reksio", "Koziołek Matołek", "Pampalini", gry, konkursy i zabawy dla dzieci, a od 13.00 giełda filmowo-muzyczna, podczas której będzie można zdobyć płyty DVD z wcześniejszych i tegorocznego festiwalu, filmy o Częstochowie, ale również mnóstwo filmów i płyt winylowych. Premiery filmów jakie czekają nas w niedziele po południu, to "Częstochowa lata 50. XX wieku" oraz "Szczęście i dobrzy ludzie". Wisienką na festiwalowym torcie będzie spotkanie z Michałem Urbaniakiem, który w rozmowie z Maciejem Grabałowskim będzie wspominał Krzysztofa Komedę. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu "Komeda, Komeda..." z 2012 roku.
PROGRAM  26.05 - 28.05 2017

26.05.2017 PIĄTEK
18:00 - projekcja filmu "Przyszedł człowiek i wziął"  (2010) czas: 80 min. ,
gość: Jędrzej Niestrój
OPK "Gaude Mater" ul Dąbrowskiego 1

27.05.2017 SOBOTA
13:00 - projekcja filmu "Wspomnienie lata"  (2016)  czas: 90 min. , gość :
reżyser Adam Guziński
16:00 - projekcja filmu "Polska Wielkanoc" (2011) czas: 91min.  gość:
Grażyna Szapołowska

28.05.2017 NIEDZIELA
od 11.00 Festiwalowy Dzień Dziecka: zestaw animacji dla najmłodszych Reksio remontuje (12:17) / Pampalini i goryl (9:13) / Dziwne przygody Koziołka Matołka: Gwiazdor filmowy (9:33) / Piesek w kratkę : Pies w cyrku (9:37) / Kochajmy straszydła: Szalejacy reporter (9:19)

po filmach gry, zabawy, konkursy

od 13.00 Giełda filmowo - muzyczna
15.00 - projekcja filmu "Częstochowa lata 50. XX wieku" (2017) czas: 30 min. premiera, goście: Krzysztof Kasprzak, Grzegorz Lipowski i Zbisław Janikowski
16.15 - projekcja filmu "Szczęście i dobrzy ludzie" ("Thanks To Luck and Good People" 2017)  czas: 85 min.  gość : Maya Talmon
18.15 - projekcja filmu "Komeda, Komeda" (2012)  czas 70 min. , gość Michał Urbaniak

KONTAKT :
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Szukajcie nas na FB :
https://www.facebook.com/pg/FFDMMO/posts/

 

"Śpieszmy się kochać ludzi"

"Śpieszmy się kochać ludzi"

spieszmy_si_kochac_ludzi1

W dniu 10.05.2017r. uczniowie klasy 2a pod opieką pani Małgorzaty Zakłady-Szettel zaprezentowali swoim rodzicom efekty pracy nad projektem edukacyjnym pt. "Śpieszmy się kochać ludzi". Uczniowie bardzo solidne przygotowali się do wystąpienia. Występ wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz nastrojowa muzyka. Uczestnikami projektu byli: Natalia Pilarz, Martyna Sroka, Maja Organa, Julia Krętuś, Weronika Zięba, Zofia Sipa, Natalia Nowakowska, Jakub Jabłoński i Maciej Kozar.

spieszmy_si_kochac_ludzi2

spieszmy_si_kochac_ludzi3

 

List Ministra Edukacji Narodowej

List Ministra Edukacji Narodowej

Zapraszamy do zapoznania się z traścią listu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie reformy edukacji.
 

Stypendia szkolne

Stypendia szkolne

Ruszyła druga tura wypłat stypendiów szkolnych za okres od stycznia do czerwca 2017 roku. Osoby, którym zostało przyznane stypendium szkolne w poprzednim półroczu proszone są o dostarczenie do 23 maja 2017 roku oświadczeń o  sytuacji materialnej do sekretariatu szkoły, natomiast faktury do dnia 1 czerwca. Bardzo proszę zapoznać się z wykazem wydatków możliwych do refundowania z środków stypendium szkolnego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, zwraca się z prośbą o dostarczanie do siedziby ośrodka - Sekcji Usług Środowiskowych i Instytucjonalnych, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej Nr 2, pokój nr 4 oświadczeń wnioskodawców dot. aktualnej sytuacji rodzinnej i dochodowej, w terminie do dnia 25.05.2017 r. stanowiący podstawę przyznania pomocy w formie stypendium szkolnego na okres od stycznia 2017 r. do czerwca 2017 r. Ponadto informujemy, iż w przypadku gdy uległa zmianie sytuacja rodzinna i dochodowa wnioskodawca powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie i dostarczyć niezbędną dokumentacje do potwierdzenia zmiany sytuacji. Wnioskodawcy, którzy nie skontaktują się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie i nie dostarczą niezbędnej dokumentacji do dnia 31.05.2017 r. nie otrzymają pomoc w postaci stypendium szkolnego.

OŚWIADCZENIE

WYKAZ WYDATKÓW KWALIFIKOWANYCH DO STYPENDIUM SZKOLNEGO

 

Rzeźba z surowców wtórnych

Konkurs „Rzeźba z surowców wtórnych – najsłynniejsze budowle polskich miast”

rzezba_z_surowcow_wtornych

W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia „PERSPEKTYWY – ZST SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI” oraz Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie do wzięcia udziału
w konkursie organizowanym w ramach projektu „FOKUS NA OZE CZYLI UCZYMY O ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII” uczniowie naszej szkoły wykonali rzeźby z materiałów recyklingowych, które odwzorowują budynki charakterystyczne dla miast naszego kraju.

Podstawową zasadą konkursu było to, iż rzeźba miała być wykonana jedynie z jednego rodzaju materiału – szkła, metalu, plastiku lub papieru oraz miała być indywidualnym dziełem każdego z uczestników konkursu.

Opiekunem konkursu była Pani Katarzyna Bender.

Oto prace naszych uczniów:

  1. Ola Wojciechowska kl. 2a – Pałac Wilanów w Warszawie (papier)
  2. Wiktoria Sitowska kl. 2b – Spodek w Katowicach (papier)
  3. Martyna Widuła kl. 2b – Spodek w Katowicach (papier)
  4. Ola Małecka kl. 3a – Stadion Narodowy w Warszawie (plastik: butelki i nakrętki)
  5. Patrycja Żak kl. 3a – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (papier)
  6. Joanna Ociepa kl. 3b – Żuraw w Gdańsku (papier)
  7. Iwona Walachniewicz kl. 3b – Spodek w Katowicach (papier)

Prace wszystkich uczennic są niezwykle staranne,
wykonane z ogromną dbałością o szczegóły.

Wszystkim serdecznie gratuluję pomysłu i pięknego wykonania!!!

Czekamy na wyniki konkursu.

ZDJĘCIA

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela." - Ignacy Krasicki
Imieniny
Dzisiaj jest
Sobota
17 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor, Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir, Sylwin, Zbigniew, Zbyszko
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Autorzy