Nasze Godło

Wizyta w wodociągach

Wizyta naszych uczniów w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji
Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie

wodocigi_2017

W piątek 19. maja grupa uczniów z klasy 1a, pod opieką nauczycielki biologii Pani Katarzyny Bender, uczestniczyła w wycieczce do Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków - jednego z działów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie.

Głównym zadaniem Centralnego Laboratorium, istniejącego już od ponad 60 lat, jest czuwanie nad jakością wody produkowanej przez Przedsiębiorstwo. Przydatność wody do spożycia Laboratorium określa poprzez porównanie jej składu fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego z obowiązującą normą sanitarną, która ustala dopuszczalne wartości substancji mogących występować w wodzie. Codzienna kontrola analityczna wody obejmuje: stały monitoring wód podziemnych eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo , kontrolę jakości wody podawanej do sieci, magazynowanej w zbiornikach sieciowych oraz wody w sieci wodociągowej, bezpośrednio u odbiorcy, kontrolę procesów uzdatniania i dezynfekcji wody, kontrolę sieci wodociągowej po przeprowadzonych naprawach i konserwacjach oraz kontrolę jakości wody u odbiorcy w przypadku skarg i reklamacji.

Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków  ma do dyspozycji trzy pracownie:

Pracownię Mikrobiologiczną

Pracownię Chemiczną Badania Wody

Pracownię Chemiczną Badania Ścieków

Działalność Centralnego Laboratorium jest prowadzona w oparciu o Polskie Normy i Procedury Badawcze.  W badaniach są stosowane certyfikowane materiały odniesienia (chemiczne i fizyczne) i szczepy odniesienia. Ponadto Laboratorium wyposażone jest w niezbędną i bardzo nowoczesną aparaturę pomiarową, objętą harmonogramem sprawdzeń i wzorcowań oraz sprzęt pomocniczy.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaobserwować codzienną pracę w Laboratorium, zostali zapoznani z wyposażeniem Pracowni Mikrobiologicznej oraz Pracowni Chemicznej Badania Wody oraz uzyskali wiele cennych informacji, między innymi w odpowiedzi na pytania:

Skąd się bierze woda z kranu?

Jaki jest skład wody, którą pijemy?

Od czego zależy twardość wody?

Co to jest uzdatnianie wody?

Jak przebiega proces oczyszczania ścieków?

Dlaczego w publicznych toaletach nie należy pić wody z kranu!?

Dlaczego „kranówa” z Częstochowy i okolic uznawana jest za najzdrowszą i najsmaczniejszą w skali kraju? J

Na te i wiele innych pytań nurtujących naszych uczniów odpowiadali pracownicy Laboratorium - wykwalifikowany personel, który stale doskonali swoje umiejętności.

Wszystkich chętnych do poszerzenia swoich wiadomości i zainteresowań zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Przedsiębiorstwa: http://www.pwik.czest.pl

ZDJĘCIA

 

Bezpieczni za kółkiem

KONKURS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY! „BEZPIECZNI ZA KÓŁKIEM”

samochod

Szanowni Państwo,

doświadczenie kierowcy rajdowego pokazuje mi każdego dnia, jak istotną kwestią jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dotyczy ono nie tylko kierowców, pasażerów, tych dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Przestrzeganie podstawowych zasad, dobre nawyki mogą przyczynić się do polepszenia stanu bezpieczeństwa, w tym w drodze do przedszkola, czy szkoły.

WIĘCEJ

 

Spotkanie z prokuratorem

Spotkanie z prokuratorem

prokurator_2017

Łacińska paremia ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, w pełni oddaje sens edukacji prawnej, która jest ważnym elementem przygotowania młodych ludzi do dorosłego życia, uczenia ich odpowiedzialności za własne decyzje i czyny. Praktyczny wymiar prawa, wprowadzony w przestrzeń edukacji formalnej, pozwala  na wyposażenie uczniów w podstawy wiedzy prawnej, kształtuje umiejętność rozwiązywania problemów oraz krytycznego myślenia. Znajomość tych podstaw jest niezbędna dla obywatela, który chce swobodnie poruszać się we współczesnym świecie i świadomie uczestniczyć w funkcjonowaniu państwa. Edukacja prawna młodzieży szkolnej dostarcza wiedzy i kształtuje świadomość, która zapobiega wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu.

W naszej szkole, dn. 16 maja 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z prawnikiem. W ubiegłym roku (październik) odbyło się spotkanie z sędzią Sądu Rejonowego Wydziału ds. Nieletnich, a tym razem nasza szkoła zorganizowała spotkanie z prokuratorem Prokuratury Rejonowej Częstochowa - Północ.

Celem tych cyklicznych spotkań naszej młodzieży gimnazjalnej z przedstawicielami prawa jest uświadomienie, jakie zagrożenia niesie dzisiejszy świat oraz konsekwencji popełnianych przez nich czynów w świetle prawa. Prokurator skupił się na świecie wirtualnym – tak bliskim młodym ludziom. Omówił, jakie pułapki czyhają na nich w Internecie. Skupił się głównie na niebezpiecznych grach w sieci, zawieraniu nowych znajomości oraz na zawieraniu umów o charakterze finansowym.

Pan prokurator podkreślił także, że w Internecie nie jest się anonimowym. To mit. Każdy odpowiada za swój czyn i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w ramach prawa.

 

Wycieczka w Beskid Makowski

Wycieczka w Beskid Makowski

beskid_makowski

W sobotę 13 maja 2017 uczniowie naszego gimnazjum należący do koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce górskiej zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie w ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu były okolice Myślenic w Beskidzie Makowskim. Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie były organizowane wyjazdy w ten rejon, była więc doskonała okazja aby poznać nową trasę i inne niż podczas wcześniejszych wyjazdów pasmo Beskidów. Po przyjeździe autokarem do miejscowości Poręba wyruszyliśmy w trasę, która prowadziła do schroniska PTTK Kudłacze. Po dość długim pobycie w schronisku, przeznaczonym na posiłek i odpoczynek wyruszyliśmy w dalszą drogę. Prowadziła ona przez Przełęcz Suchą i szczyt Kamiennik z powrotem do Poręby. Tym razem pogoda niespecjalnie nam sprzyjała, co widać na zdjęciach z wycieczki. Główne utrudnienia podczas marszu stanowiły gęsta mgła i błoto na niemal całej trasie. Podczas turystycznych wypraw należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe i nie zawsze jest okazja do podziwiania górskich panoram. Jednak tym większa jest satysfakcja po przebyciu trasy w takich trudnych warunkach. Na następnych rajdach i wycieczkach pogoda będzie oczywiście zdecydowanie lepsza, więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Rajd Piechura z metą w Zespole Szkół w Brzezinach, który odbędzie się 20 maja 2017.

ZDJĘCIA

 

Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica

Piknik XVIII - wieczny w Parku Staszica


Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na 4. Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica. Impreza odbędzie się w dniu 20 maja (sobota) w Częstochowie, w Parku im. Stanisława Staszica położonym u podnóża klasztoru jasnogórskiego. Rekonstruktorzy będą prezentować sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postać z epoki rokoko. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się strojom, zobaczyć pokaz musztry, posłuchać muzyki czy nauczyć się tańca przy akompaniamencie instrumentów grających na żywo. Można zabrać koc, prowiant i spędzić niecodzienne popołudnie w malowniczym parku, a przy okazji zapoznać się z historią, kulturą i wojskowością XVIII wieku. Piknik XVIII-wieczny rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 17:00


- 12:00 – musztra żołnierzy garnizonu jasnogórskiego;
- 13:30 – koncert utworów XVIII-wiecznych kompozytorów;
- 15:00 – pokaz i nauka XVIII-wiecznych tańców przy muzyce granej na żywo.

PLAKAT

 

82 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

82 rocznica śmierci pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

Jozef_Pilsudski

W dniu 12 maja 2017 delegacja Gimnazjum nr 2 uczestniczyła w miejskiej uroczystości upamiętniającej 82 rocznicę śmierci pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, zorganizowanej przez Urząd Miasta Częstochowy, częstochowski oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Pierwsza część obchodów odbyła się na Placu Biegańskiego pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego z udziałem pocztów sztandarowych zebranych szkół i organizacji młodzieżowych oraz Korpusu Kadetów w Częstochowie. W okolicznościowym wystąpieniu w imieniu częstochowskiego samorządu przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski powiedział miedzy innymi: „Pamięć o ludziach, którym tak wiele zawdzięczamy jest naszym obowiązkiem, nie tylko podczas uroczystych obchodów rocznic, takich jak ta. Marszałek Piłsudski pozostaje bliski Polakom każdego dnia”.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku Marszałka, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego, gdzie odbyła się prelekcja Mariusza Kolmasiaka „Śmierć i uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Nasze gimnazjum podczas uroczystości reprezentowali uczniowie klasy 2a: Paulina Balsam, Weronika Skarlak, Olga Wojciechowska i Dominik Kubacki.

ZDJĘCIA

 

Miejski Dzień Inteligentnej Energii

Miejski Dzień Inteligentnej Energii

Zapraszamy do udziału w Miejskim Dniu Inteligentnej Energii. W ramach jego obchodów można wziąć udział w Konkursie "Środowisko pełne energii" oraz w ciekawych imprezach, które odbedą się na Placu Biegańskiego w dniu 9 czerwca 2017 roku.

REGULAMIN KONKURSU

PLAKAT PROMUJĄCY IMPREZY NA PLACU BIEGAŃSKIEGO

 

Bitwa kulinarna

Sukces naszych uczennic

III miejsce w konkursie kulinarnym " Bitwa kulinarna, czyli Czary Mary-Pobite Gary"

bitwa_kulinarna

W środę 10 maja 2017 roku reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w projekcie "Bitwa na talenty" - "Bitwa kulinarna, czyli Czary Mary-Pobite Gary", który został zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 w Częstochowie. projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.

Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna pasjonatów kulinarnych w składzie: Julia Chojnowska kl. IIIa, Wiktoria Mielczarek kl. IIIa oraz Iwona Walachniewicz kl. IIIb. zadanie polegało na przygotowaniu dwóch dań w oparciu o produkt wiodący: danie główne - łosoś oraz deser - czekolada. W skład jury weszli szefowie kuchni częstochowskich restauracji: restauracji "Hotelu Mercure", restauracji "Dobry Rok" oraz restauracji "Sztuczka". Ocenie podlegały smak potraw, wygląd potraw, techniki zastosowane przez kucharzy, wyeksponowanie składnika głównego oraz fantazja. W czasie bitwy odbywały się również konkursy dla uczniów kibicujących swoim drużynom.

Uczennice przygotowała pani Edyta Garska, opiekunka Klubu Pasjonatów w naszym gimnazjum.

DYPLOM

ZDJĘCIA

 

Mobilna Komunikacja

I miejsce w Powiatowym Konkursie Motoryzacyjnym „Mobilna Komunikacja”!!!

Uczniowie klasy 3b: Wiktoria Motyl, Kamil Broniszewski i Kamil Palacz zajęli I miejsce w Powiatowym Konkursie Motoryzacyjnym „Mobilna Komunikacja”, który odbył się 11 maja 2017 roku w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. W trakcie konkursu uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii motoryzacji i podstaw prawa o ruchu drogowym, umiejętnościami w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej oraz wykonać ćwiczenia sprawnościowe. W nagrodę otrzymali dyplom i akcesoria do rowerów.

Uczniów do konkursu przygotowała Pani Katarzyna Bender i Pani Elżbieta Krygier-Żyła. Opiekę nad uczniami w trakcie konkursu sprawowała Pani Jolanta Popa.

Serdecznie gratulujemy Uczniom i Nauczycielom!!!

DYPLOM

 

Informator o kierunkach kształcenia

Informator o kierunkach kształcenia

Informator o kierunkach kształcenia planowanych w Szkołach ponadgimnazjalnych w Częstochowie w roku szkolnym 2017/2018 - opracowany przez Centrum Informacji Zawodowej - Specjalistyczną Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną w Częstochowie.

INFORMATOR

 

72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

72_zakonczenie_wojny

W dniu 8 maja 2017 w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające 72 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. W uroczystościach tych brała udział delegacja naszego gimnazjum i poczet sztandarowy szkoły. Obchody rozpoczęła Msza Święta polowa odprawiona na Placu Pamięci Narodowej przez kapelana środowisk kombatanckich, księdza Stanisława Rospondka. Po zakończeniu mszy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz radny wojewódzki Stanisław Dzwonnik wręczyli częstochowskim kombatantom – w tym prezesowi częstochowskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych ppłk Janowi Trzcińskiemu - odznaczenia „Zasłużonym dla Województwa Śląskiego”. Z kolei komendant Wojskowej Komedy Uzupełnień ppłk Adrian Klimek przekazał awanse na wyższe stopnie wojskowe. Następnie miało miejsce okolicznościowe wystąpienia prezydenta Częstochowy p. Krzysztofa Matyjaszczyka. Po jego zakończeniu odczytany został Apel Pamięci, upamiętniający Polaków, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej oraz ofiary walk o niezawisłość Polski, toczonych jeszcze po zakończeniu wojny. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny przez przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów naszego regionu i organizacji kombatanckich. Nasze gimnazjum na uroczystości reprezentowali: Paulina Balsam, Weronika Skarlak, Martyna Sroka, Olga Wojciechowska, Krystian Będuch i Konrad Borowczyk z klasy 2a.

ZDJĘCIA

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Czas jest bramą, przez którą przyszłość odchodzi w przeszłość." - Leonardo da Vinci
Imieniny
Dzisiaj jest
Niedziela
18 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Fryda, Konstancja, Krystiana, Maksym, Sawa, Sylwan, Sylwana, Symeon, Więcesława, Zuzanna, Zula
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Autorzy