Nasze Godło

Depresja – porozmawiajmy o niej

Międzynarodowy Dzień Zdrowia 2017 pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej”

depresja

Uczniowie klasy 2a: Anna Droś, Weronika Psiuch oraz Jakub Bogdalczyk zakończyli realizację projektu edukacyjnego, którego głównym założeniem było przygotowanie obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest DEPRESJA.

Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, daje unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

W ramach projektu, dla zwrócenia uwagi na problem cywilizacji XXI wieku, uczniowie przygotowali i zaprezentowali publiczności szkolnej następujące formy swoich działań:

Prezentację multimedialną "Depresja - porozmawiajmy o niej", która była bazą dla wykładu poprowadzonego w ramach zajęć świetlicowych (Jakub Bogdalczyk)

Artykuł "Piekło depresji" (Weronika Psiuch)

Gazetkę ścienną, umieszczoną na korytarzu przy pracowni biologicznej (Anna Droś)

Audycję radiową dot. problemu depresji (Weronika Psiuch, Anna Droś)

Opiekunem projektu była Pani Katarzyna Bender - nauczyciel biologii, koordynator działań w ramach edukacji prozdrowotnej w naszej szkole.

PIEKŁO DEPRESJI - ARTYKUŁ

DEPRESJA - POROZMAWIAJMY O NIEJ

 

III Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadgimnazjalnych

III Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadgimnazjalnych

Serdecznie zapraszamy Szanownych Państwa Dyrektorów, Nauczycieli, Uczniów klas III i II gimnazjów oraz ich Rodziców do skorzystania z konsultacji w ramach III Środowiskowego Punktu Informacyjnego o Szkołach Ponadgimnazjalnych, który uruchomiony będzie w dniu 24 kwietnia 2017 r. w godzinach 16.30 – 18.30 w Gimnazjum nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Częstochowie przy ul. Zamenhofa 23.

WIĘCEJ

 

Twoje dane – twoja sprawa

Twoje dane – twoja sprawa

Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych.

W ramach VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na szkolenie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy. Szkolenie prowadziła Pani Barbara Michalska, wiceprezes Zarządu Fundacji EduKABE w Łodzi. Pani Michalska mówiła o problemie bezpieczeństwa i handlu informacjami w Internecie. Następnie nawiązała do profilowania np. reklam i problemu kradzieży danych osobowych. Wspomniała również o hasłach i przestrzegała przed ujawnianiem ich komukolwiek.

Spotkanie odbyło się 31 marca w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III b: Zuzanna Lukas, Patrycja Reterska, Wiktoria Motyl, Joanna Ociepa, Iwona Walachniewicz, Filip Garbaciak, Oskar Dłubak. Wyjście na szkolenie zorganizowała Pani Jolanta Popa, nauczyciel bibliotekarz.

ZDJĘCIA

 

Rekolekcje Wielkopostne 2017

Rekolekcje Wielkopostne 2017

wielki_post

W dniach od 5 do 7 marca 2017 roku nasze Gimnazjum uczestniczyć będzie w Rekolekcjach Wielkopostnych w parafi Św. Wojciecha w Częstochowie, w godzinach od 10:15 do 11:45. W tych dniach nauczyciele prowadzący zajęcia z daną klasą zaprowadzają uczniów do kościoła, sprawują opiekę i przyprowadzają z kościoła na pozostałe lekcje.

 

Konkurs języka angielskiego "Easter Traditions in England"

Konkurs języka angielskiego "Easter Traditions in England"

Easter_Traditions_in_England2

Dnia 30 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego, na temat wiedzy o tradycjach wielkanocnych w Anglii (Easter Traditions in England). W konkursie wzięło udział ponad dwudziestu uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Organizatorem była pani Elżbieta Matysiak. Wyłoniono I i II miejsca, zwycięzcy zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez sponsora. Prace były na tak wysokim poziomie, że aż miło było sprawdzać!

Wyniki konkursu

I miejsce – Patrycja Żak klasa 3a

I miejsce Sandra Pelc klasa 3a

I miejsce Klaudia Mróz klasa 1a

I miejsce Weronika Borek klasa 1a

II miejsce Paulina Jakubczak klasa 3a

II miejsce Mateusz Mańko klasa 2b

II miejsce Patrycja Jurczyńska klasa 1a

Easter_Traditions_in_England

 

Jak ustrzec się przed rakiem?

Zajęcia z cyklu „Jak ustrzec się przed rakiem?”

W ramach realizacji założeń programów KODEKS WALKI Z RAKIEM oraz RAKOOBRONA obecnie w naszej szkole odbywają się zajęcia dla klas II i III, dotyczące problematyki nowotworów złośliwych, będących plagą ostatniego stulecia.

Osobą realizującą działania w ramach obu programów jest Pani Katarzyna Bender – nauczyciel biologii.

W ramach prowadzonych zajęć uczniowie słuchają wykładu prowadzonego w oparciu
o prezentacje multimedialne opracowane przez nauczycielkę oraz wspólnie uczestniczą
w toczącej się dyskusji.

Na wstępie uczestnicy zajęć wypełnili ankietę diagnozującą ich poziom wiedzy na temat konkretnych typów nowotworów, takich jak: czerniak, rak szyjki macicy i rak płuca. Podsumowaniem zajęć będzie emisja filmu „Gra z rakiem” oraz wypełnienie ankiety końcowej.

W Polsce każdego roku rejestruje się ok. 150 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Niestety, liczba ta stale rośnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Choć wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to badamy się wciąż zdecydowanie za rzadko. Autorzy programów oraz prowadząca zajęcia ma nadzieję, że wspólna działalność edukacyjna wpłynie nie tylko na wzrost świadomości młodzieży w zakresie profilaktyki onkologicznej, ale także na spadek liczby zachorowań na raka w przyszłości.

Zachęcam do zapoznania się z treścią prezentacji multimedialnych opracowanych
z myślą o planowanych zajęciach, w oparciu o dostępne materiały:

Czy mamy wpływ na raka?

Rak szyjki macicy – podstępny zabójca.

Czerniak – agresywny przeciwnik.

Rak płuca – seryjny morderca.

Możecie również odwiedzić strony internetowe, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje dotyczące obu programów edukacyjnych:

www.kodekswalkizrakiem.pl

www.rakoobrona.pl

 

REYMONT JEST PRZEDSIĘBIORCZY

REYMONT JEST PRZEDSIĘBIORCZY

rejmont

30 marca 2017 roku uczniowie klasy III a oraz III b uczestniczyli w VII edycji projektu REYMONT JEST PRZEDSIĘBIORCZY. Gościem specjalnym imprezy była Joanna Klimas, projektantka mody, pierwsza dama minimalizmu w modzie. Uczniowie obejrzeli pokaz mody, zapoznali się z ofertą szkolną przygotowaną przez Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. Reymonta, usłyszeli o nowym kierunku kształcenia w zawodzie włókiennik, dowiedzieli się z jakimi firmami współpracuje szkoła.

Wyjście zorganizował pedagog szkolny - Anna Wróblewska-Kaczorowska.

ZDJĘCIA

 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczno - Literacki

Międzyszkolny Konkurs Plastyczno - Literacki pt. „Masz serce, otwórz do niego drzwi"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie zaprasza do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno-Literackim pt. „Masz serce, otwórz do niego drzwi”, który skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Miasta Częstochowy.

Organizator chce zachęcić do zgłębienia tematyki rodzinnej pieczy zastępczej, skłonić do rozmowy na temat istoty rodziny, różnicy między rodzicielstwem zastępczym i adopcją oraz przedstawić najważniejsze informacje dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Dla laureatów Konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody w postaci bonów podarunkowych.

REGULAMIN KONKURSU I NIEZBĘDNE DOKUMENTY

 

NAGRODY DLA NAJZDOLNIEJSZYCH

NAGRODY DLA NAJZDOLNIEJSZYCH

31 marca ruszy przyjmowanie zgłoszeń kandydatur do Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Wnioski można będzie składać do 14 kwietnia.

Nagroda stanowi formę pomocy materialnej dla najzdolniejszych uczniów częstochowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z wyjątkiem szkół artystycznych i wyróżnieniem indywidualnym dla tych, których zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami odniesionymi najpóźniej w roku szkolnym poprzedzającym rok zgłoszenia do nagrody, a w szczególności są laureatami konkursów interdyscyplinarnych, przedmiotowych i olimpiad co najmniej szczebla wojewódzkiego.

Wnioski z kandydatami do nagrody mogą zgłaszać:

1. dyrektorzy oraz inne organy szkół i placówek oświatowych,
2. rodzice kandydata lub jego opiekunowie prawni,
3. stowarzyszenia, organizacje, których celem statutowym jest rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży.

Sposób i termin składania wniosków:

  • termin składania wniosków: od 31.03.2017 r. do 14.04.2017 r.
  • dyrektorzy oraz inne statutowe organy publicznych szkół i placówek oświatowych przesyłają w wersji elektronicznej skany wniosków oraz załączników na adres Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz składają dodatkowo, w formie papierowej wraz z wymaganymi dokumentami, bezpośrednio w Wydziale Edukacji, w pokoju nr 337. W przypadku zgłoszenia do nagrody większej liczby uczniów z jednej szkoły, wniosek dla każdego ucznia, powinien być sporządzony oddzielnie i złożony (również oddzielnie) w wersji e-mailowej i papierowej,
  • pozostałe podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów do nagrody tj. rodzice lub prawni opiekunowie, stowarzyszenia, organizacje, których celem jest rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży, a także dyrektorzy i statutowe organy niepublicznych i publicznych dotowanych szkół, składają wnioski wraz z załącznikami w wersji papierowej, w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, pok. nr 3
  • rozpatrywane będą tylko te wnioski, które zostały złożone do dnia 14 kwietnia 2017 r. i spełniają wszystkie wymagania określone w Regulaminie i Wniosku o przyznanie Nagrody dla uczniów szczególnie uzdolnionych, będących załącznikiem do Zarządzenia nr 834.2016 Prezydenta Miasta Częstochowy z dnia 29 marca 2016 r.

Załączniki:

  • Regulamin Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych
  • Wniosek o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Pliki do pobrania:

 

Warsztaty decoupage

Warsztaty decoupage

decoupageI

Niedługo Święta Wielkanocne - dlatego 22 marca 2017 r. w Gimnazjum nr 2 w Częstochowie odbyły się warsztaty decoupage. Pani Agata Knapik, która zorganizowała i przeprowadziła warsztaty decoupage, przybliżyła uczestniczkom z klasy II a i III b jak pięknie i łatwo można ozdobić jajka. Wszystkie uczennice wykazały się talentem do ozdabiania przedmiotów tą techniką a swoje prace zabrały ze sobą, aby w świąteczny czas udekorować swoje domy.

decoupageII

 

XIV Regionalny Konkurs Językoznawczy

XIV Regionalny Konkurs Językoznawczy „Z Norwidem ku poprawnej polszczyźnie”

bodzia

Dwóch naszych uczniów - Mateusz Caban i Łukasz Piłat (obaj z klasy 1b) wzięło udział w XIV Regionalnym Konkursie Językoznawczym „Z Norwidem ku poprawnej polszczyźnie”.

Konkurs wymaga ogromnej wiedzy: trzeba m.in. swobodnie posługiwać się zapożyczeniami, związkami frazeologicznymi o znaczeniu przenośnym, znać przysłowia, poprawnie deklinować i koniugować wyrazy o osobliwej odmianie, posługiwać się zwrotami obcojęzycznymi, itp., itd. Osoby, które najlepiej napiszą test spawający kompetencje językowe, przechodzą do drugiego etapu. Polega on na wygłoszeniu krótkiej mowy na zadany temat.

W tegorocznym konkursie Mateusz Caban zajął czwarte miejsce.

Do konkursu Mateusza i Łukasza przygotowywała pani mgr Beata Kędzierska.

DYPLOM MATEUSZA

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Artyści na najwyższym szczeblu nadają barwę i wyraz epoce, w której żyją." - Karol Szymanowski
Imieniny
Dzisiaj jest
Niedziela
18 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Fryda, Konstancja, Krystiana, Maksym, Sawa, Sylwan, Sylwana, Symeon, Więcesława, Zuzanna, Zula
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Autorzy