Nasze Godło

Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne

turysta

Koło Turystyczne w naszym Gimnazjum istnieje od początku roku szkolnego 2000/2001. Od września 2004r. funkcjonuje jako Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne, zarejestrowane w Oddziale Regionalnym Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego  w Częstochowie. Opiekunem Koła jest nauczyciel geografii Adam Wrzaszczyk.

Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne zaprasza ludzi ciekawych świata, lubiących aktywnie spędzić czas, których fascynuje przyroda i przebywanie w naturalnym środowisku.

Celem tej strony jest przekazanie informacji o działalności naszego Koła: plany wycieczek i rajdów w najbliższych miesiącach, aktualne wydarzenia i zdjęcia z wcześniejszych wyjazdów.

Do końca bieżącego roku kalendarzowego planujemy udział w trzech imprezach turystycznych organizowanych przez Oddział Regionalny PTTK.

  1. 11. 10. 2014 – Złaz Turystyczny „Pieczenie Ziemniaka” z metą w okolicy Sokolich Gór za Olsztynem.
  2. 25. 10. 2014 – wycieczka górska w rejon Szczyrku, Klimczoka i Przełęczy Salmopolskiej.
  3. 13. 12. 2014 – Złaz Turystyczny „My się zimy nie boimy”.

Poza tym w zależności od warunków pogodowych i zainteresowania ze strony uczniów planowane są rajdy w okolicach Częstochowy organizowane we własnym zakresie przez nasze koło. Informacje o takich rajdach i o ewentualnych zmianach będą na bieżąco publikowane na stronie naszego gimnazjum.

Zapraszamy do uczestnictwa w wyżej wymienionych rajdach i wycieczkach. Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

Opiekun SKKT – Adam Wrzaszczyk

ROK SZKOLNY 2016/2017

Wycieczka w Beskid Makowski

beskid_makowski

W sobotę 13 maja 2017 uczniowie naszego gimnazjum należący do koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce górskiej zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie w ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu były okolice Myślenic w Beskidzie Makowskim. Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie były organizowane wyjazdy w ten rejon, była więc doskonała okazja aby poznać nową trasę i inne niż podczas wcześniejszych wyjazdów pasmo Beskidów. Po przyjeździe autokarem do miejscowości Poręba wyruszyliśmy w trasę, która prowadziła do schroniska PTTK Kudłacze. Po dość długim pobycie w schronisku, przeznaczonym na posiłek i odpoczynek wyruszyliśmy w dalszą drogę. Prowadziła ona przez Przełęcz Suchą i szczyt Kamiennik z powrotem do Poręby. Tym razem pogoda niespecjalnie nam sprzyjała, co widać na zdjęciach z wycieczki. Główne utrudnienia podczas marszu stanowiły gęsta mgła i błoto na niemal całej trasie. Podczas turystycznych wypraw należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe i nie zawsze jest okazja do podziwiania górskich panoram. Jednak tym większa jest satysfakcja po przebyciu trasy w takich trudnych warunkach. Na następnych rajdach i wycieczkach pogoda będzie oczywiście zdecydowanie lepsza, więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Rajd Piechura z metą w Zespole Szkół w Brzezinach, który odbędzie się 20 maja 2017.

ZDJĘCIA


Jesienny rajd z Turowa do Mirowa przez Mstów

turow_mirow_listopad_2016

W sobotę, 26 listopada 2016 odbył się kolejny pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Rajd odbył się w ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa rajdu prowadziła polnymi i leśnymi drogami na terenie gminy Mstów ze stacji PKP Turów przez Małusy Wielkie i Mstów do Mirowa, gdzie przy stadninie koni Pegaz zakończyliśmy naszą wędrówkę. Fragment naszej trasy z Mstowa do Mirowa przebiega przełomowym odcinkiem doliny Warty. Na tym odcinku Warta przecina Wyżynę Krakowsko – Częstochowską a dolina rzeki ograniczona jest dość wysokimi zboczami. Miejscami na brzegach pojawiają się wapienne skały. Po drodze mijaliśmy też sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce, gdzie zatrzymują się między innymi piesze pielgrzymki zmierzające do Częstochowy. Pomimo późnojesiennej aury nie kończymy jeszcze tegorocznego sezonu turystycznego. Najbliższa impreza planowana jest na 10 grudnia. Będzie to złaz turystyczny „My się zimy nie boimy”. Zapraszamy chętnych, którzy nie boją się trochę trudniejszych warunków terenowych, do udziału w tym rajdzie.

ZDJĘCIA

Wycieczka w Beskid Śląski – „Jesień w górach”

salmpol_2016

W sobotę, 22 października 2016 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka z cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”, tym razem odbywająca się pod hasłem „Jesień w górach”. Celem naszej wycieczki były tym razem okolice Szczyrku i Wisły w Beskidzie Śląskim. Po przyjeździe autokarem na Przełęcz Salmopolską wyruszyliśmy na trasę, która prowadziła przez niezbyt wysokie szczyty: Smerekowiec i Trzy Kopce Wiślańskie, do Wisły Centrum. Na Trzech Kopcach znajduje się niewielkie schronisko turystyczne, gdzie mieliśmy dość długi odpoczynek i czas na posiłek.  Podczas całej wędrówki górskimi szlakami mieliśmy możliwość podziwiania rozległych panoram okolic Szczyrku i Wisły, ponieważ po drodze znajduje się wiele widokowych miejsc, umożliwiających obserwację okolicznych pasm górskich. A właśnie teraz można podziwiać góry w pełni jesiennych barw. W samej Wiśle mieliśmy jeszcze czas na spacer po uzdrowiskowej części miasta i nad rzeką Wisłą. Sprzyjające warunki pogodowe również przyczyniły się do tego, że wszystkim dopisywały humory po przejściu trasy i w drodze powrotnej do Częstochowy. Oczywiście to, że była to ostatnia wycieczka górska nie oznacza, że nie będzie już kolejnych rajdów. Najbliższy planowany jest na pierwszą połowę listopada, a dokładny termin uzależniony będzie od aktualnej pogody. Natomiast na grudzień mamy zaplanowany udział w złazie turystycznym „My się zimy nie boimy”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych imprezach.

ZDJĘCIA

Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka – 2016”

pieczenie_ziemniaka_2016

W minioną sobotę, 8 października już po raz 43 odbył się Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”. Jest to jedna z imprez turystycznych od wielu lat organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, której jednym z celów jest integracja środowiska turystycznego Częstochowy i całego regionu. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa, którą przeszliśmy zaczynała się w Kręciwilku na końcowym przystanku linii 31 i prowadziła w większości lasami w okolicach Olsztyna do tak zwanego „suchego zalewu” u podnóża Sokolich Gór, gdzie zlokalizowana była meta złazu. Po dojściu na metę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i porcję kiełbasy na ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek odbyły się również tradycyjne rajdowe konkursy, np.: na jesienny bukiet, na rzeźbę z ziemniaka, na ziemniaczaną pieczęć oraz konkursy sprawnościowe i loteria fantowa. W nadchodzących tygodniach planujemy organizację kolejnych rajdów i wycieczek. Najbliższą planowaną imprezą jest wycieczka górska w rejonie Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim, w okolicach Szczyrku i Wisły. Odbędzie się ona w sobotę 22 października. Warto wykorzystać okazję do jeszcze jednej wspólnej górskiej wędrówki, tym bardziej, że jest to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka górska, organizowana przez PTTK w ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”.

ZDJĘCIA

Wycieczka w Beskid Śląski

beskid_slaski_2016

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne działające w naszym gimnazjum, rozpoczęło działalność w bieżącym roku szkolnym wycieczką w Beskid Śląski, która odbyła się w dniu 24 września 2016. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu była Brenna i jej okolice. Po przyjeździe autokarem do Brennej wyruszyliśmy na szczyt Kotarz, który był najwyższym punktem na naszej trasie. Pomimo tego, że jego wysokość nie jest zbyt imponująca (974 m n.p.m.), to jednak podejście nie było wcale takie łatwe i kosztowało każdego sporo wysiłku. Nagrodą była możliwość podziwiania rozległych panoram Beskidu Śląskiego z drogi prowadzącej na szczyt i z samego szczytu. Dalsza trasa naszej wędrówki prowadziła przez Przełęcz Karkoszczonka do Brennej Leśnica. Zarówno na Kotarzu jak i w schronisku Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka mieliśmy dłuższe odpoczynki, podczas których każdy mógł nabrać sił przed dalszą wędrówką. Pogoda tego dnia była wręcz idealna do górskiej wędrówki i zapewne tak będzie również na następnych rajdach i wycieczkach. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Złaz Turystyczny „Pieczenie Ziemniaka”, który odbędzie się w dniu 8 października 2016.

ZDJĘCIA


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Rajd pieszy koła turystycznego

IMG_2533

W dniu 30 kwietnia odbył się rajd turystyczny zorganizowany dla uczniów naszej szkoły w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to pierwsza impreza zorganizowana w ramach nowej edycji tego projektu, finansowanego przez Urząd Miasta Częstochowy. Poza walorami krajoznawczymi wynikającymi z bezpośredniego kontaktu z przyrodą i obiektami kultury materialnej, uczestnictwo w tego typu imprezach turystycznych ma również duże walory wychowawcze. Kształtuje zachowania prozdrowotne i nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego. Poprzez właściwe zagospodarowanie wolnego czasu młodzieży, może także zapobiegać pojawieniu się różnego typu zachowań patologicznych.  W trakcie rajdu przeszliśmy trasę prowadzącą ze stacji PKP w Poraju przez Choroń, Biskupice i rezerwat przyrody Sokole Góry do Olsztyna. Szczególnie atrakcyjny był fragment szlaku prowadzący przez Sokole Góry, gdzie znajdują się liczne ostańce wapienne, jaskinie i lasy bukowe podobne do tych, występujących w Karpatach. Z kolei końcowy odcinek trasy przed Olsztynem, prowadzący przez dość wysokie wzgórza, umożliwiał podziwianie krajobrazów okolic Olsztyna i Częstochowy. Po zakończeniu rajdu, wróciliśmy autobusem MPK do Częstochowy.

ZDJĘCIA

Wycieczka na Równicę w Beskidzie Śląskim

Rownica_2015

W sobotę, 24 października 2015 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka z cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”, tym razem odbywająca się pod hasłem „Jesień w górach”. Trzeba przyznać, że termin wycieczki był doskonale dopasowany do warunków panujących w górach, ponieważ właśnie teraz można je podziwiać w pełni jesiennych barw. Celem naszej wycieczki były tym razem okolice Ustronia w Beskidzie Śląskim. Po przyjeździe autokarem do Ustronia Zdrój wyruszyliśmy na trasę, która prowadziła na szczyt Równicy a następnie na Orłową i do Ustronia Polana. Pod szczytem Równicy znajduje się schronisko PTTK, gdzie mieliśmy długi odpoczynek po dość męczącym podejściu na szczyt. Podobnie było na szczycie Orłowej, gdzie znajduje się rozległa polana, na której przy okazji odpoczynku można również podziwiać panoramy okolic Ustronia. Także po drodze z Równicy w stronę Orłowej znajduje się wiele widokowych miejsc, umożliwiających obserwację okolicznych pasm górskich. Doskonałe warunki pogodowe również przyczyniły się do tego, że wszystkim dopisywały humory po przejściu trasy i w drodze powrotnej do Częstochowy. Oczywiście to, że była to ostatnia wycieczka górska nie oznacza, że nie będzie już kolejnych rajdów. Najbliższy planowany jest na pierwszą połowę listopada, a dokładny termin uzależniony będzie od aktualnej pogody. Natomiast na 12 grudnia mamy zaplanowany udział w złazie turystycznym „My się zimy nie boimy”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych imprezach.

ZDJĘCIA

Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka – 2015”

pieczenia_ziemniaka_2015

W minioną sobotę, 10 października już po raz 42 odbył się Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”. Jest to jedna z imprez turystycznych od wielu lat organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, której jednym z celów jest integracja środowiska turystycznego Częstochowy i całego regionu. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa, którą przeszliśmy zaczynała się na stacji PKP w Korwinowie i prowadziła przez okolice Olsztyna do tak zwanego „suchego zalewu” u podnóża Sokolich Gór, gdzie zlokalizowana była meta złazu. Podczas wędrówki uczestnicy rajdu mogli bez przeszkód podziwiać krajobrazy okolic Częstochowy, ponieważ słoneczna pogoda zapewniała doskonałą widoczność. Po dojściu na metę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i porcję kiełbasy na ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek odbyły się również tradycyjne rajdowe konkursy, np.: na jesienny bukiet, na rzeźbę z ziemniaka, na ziemniaczaną pieczęć oraz konkursy sprawnościowe i loteria fantowa. Pomimo wyjątkowo kapryśnej aury podczas tegorocznej jesieni, planujemy organizację kolejnych rajdów. Najbliższą planowaną imprezą jest wycieczka górska na Równicę i Orłową w Beskidzie Śląskim, która odbędzie się w sobotę 24 października. Jest to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka górska, organizowana ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Dlatego warto wykorzystać okazję do jeszcze jednej wspólnej górskiej wędrówki.

ZDJĘCIA

Wycieczka w Beskid Śląski

beskid_slaski

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne działające w naszym gimnazjum, rozpoczęło działalność w nowym roku szkolnym wycieczką w Beskid Śląski, która odbyła się w dniu 26 września 2015. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu był Szczyrk. Po przyjeździe autokarem pod dolną stację wyciągu krzesełkowego, wjechaliśmy wyciągiem na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Po krótkim pobycie w znajdującym się tam schronisku PTTK wyruszyliśmy w dalszą drogę. Prowadziła ona przez Malinowską Skałę na Przełęcz Salmopolską. Tym razem pogoda niespecjalnie nam sprzyjała, co widać na zdjęciach z wycieczki. Dlatego droga, którą przebyliśmy była krótsza od zaplanowanej (mieliśmy dojść do Wisły Nowa Osada). Podczas turystycznych wypraw należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe i nie zawsze jest okazja do podziwiania górskich panoram. Jednak tym większa jest satysfakcja po przebyciu trasy w takich trudnych warunkach. Na następnych rajdach i wycieczkach pogoda będzie oczywiście zdecydowanie lepsza, więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Złaz Turystyczny „Pieczenie Ziemniaka”, który odbędzie się w dniu 10 października 2015r.

ZDJĘCIA

 


ROK SZKOLNY 2014/2015

 

Wycieczka na Czantorię

wycieczka_czantoria

W niedzielę, 31 maja 2015 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszej wycieczki było pasmo Czantorii w Beskidzie Śląskim. Na początku wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię. Jednak nie na sam szczyt, na który trzeba było jeszcze wchodzić około pół godziny. Już na szczycie Czantorii uczestnicy wycieczki mogli podziwiać rozległe panoramy Beskidów ze znajdującej się tam wieży widokowej. Zresztą większa część trasy w stronę Soszowu Wielkiego zapewniała niezapomniane widoki. Pogoda w górach była już typowo letnia a długie odpoczynki na Czantorii i w schronisku pod Soszowem sprzyjały bezpośredniemu kontaktowi z naturą. Końcowym etapem naszej wędrówki było zejście do miejscowości Wisła Jawornik, skąd wróciliśmy autokarem do Częstochowy.

ZDJĘCIA

Rajd Piechura

rajd_piechura_2015

Uczniowie naszego gimnazjum należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego uczestniczyli 23 maja 2015 r. w kolejnej imprezie turystycznej, zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK. Tym razem był to Rajd Piechura, kończący się tradycyjnie na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Częstochowie – Brzezinach. Podczas rajdu przeszliśmy trasę z Wąsoszy przez Kuźnicę Nową, Kuźnicę Starą i Borki do Brzezin. Uczestnicy rajdu mieli możliwość zapoznania się z okolicami Częstochowy położonymi poza terenem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas marszu mogliśmy między innymi zaobserwować pozostałości po górnictwie rud żelaza, które rozwijało się na tym terenie w XX wieku. Były to m. in. hałdy pokopalniane i nasypy kolejowe po dawnych kolejkach wąskotorowych, którymi przewożono rudę. Na mecie rajdu tradycyjnie zorganizowane zostało ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczestnicy rajdu mogli również uczestniczyć w konkursach sprawnościowych i loterii fantowej.

ZDJĘCIA


Wycieczka koła turystycznego w Beskid Śląski

beskid_lski_2015

Dnia 25 kwietnia 2015 r. odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka górska, organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie w ramach cyklu jednodniowych wyjazdów w góry pod nazwą „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Nasi uczniowie podobnie jak w innych imprezach turystycznych na wiosnę, uczestniczyli w wycieczce w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Pierwszą częścią wycieczki był przejazd autokarem do Szczyrku na Przełęcz Salmopolską. Następnie przeszliśmy trasę przez Smrekowiec i Trzy Kopce Wiślańskie do Ustronia Dobka. Po drodze mieliśmy długi odpoczynek w bazie turystycznej Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich. Wyjątkowo dopisała w tym dniu pogoda, umożliwiając na całej trasie podziwianie wspaniałych panoram Beskidu Śląskiego i sąsiednich pasm górskich. Przykładowe krajobrazy można obejrzeć na załączonych zdjęciach z wycieczki.

ZDJĘCIA


Rajd Młodzieżowy

dyplon_rajd_mlodziezowy

W dniu 18 kwietnia odbyła się kolejna impreza turystyczna zorganizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. Tym razem był to Rajd Młodzieżowy z metą w Złotym Potoku. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Przeszliśmy trasę prowadzącą fragmentem stosunkowo mało uczęszczanego szlaku Gór Gorzkowskich, z Apolonki koło Janowa, przez okolice Gorzkowa, na metę zlokalizowaną przy Stawie Zielonym i Młynie Kołaczew w Złotym Potoku. Ze wzgórz w rejonie Gorzkowa, noszących nazwę Gór Gorzkowskich roztaczają się rozległe panoramy okolic Złotego Potoku, które po drodze mogliśmy podziwiać. Na mecie rajdu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkursy sprawnościowe. Po zakończeniu rajdu, wszyscy jego uczestnicy wrócili autokarami do Częstochowy.

ZDJĘCIA


Złaz turystyczny „Wiośnie na spotkanie”

wionie_na_spotkanie

Dnia 21 marca przypadał pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z tej okazji odbył się w tym dniu Złaz turystyczny „Wiośnie na spotkanie”, zorganizowany przez Oddział Regionalny PTTK i koło turystyczne przy Zespole Szkół im. Władysława Andersa. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła krajoznawczo – turystycznego. Do mety rajdu zlokalizowanej na terenie Zespołu Szkół im. Andersa przy ul. Legionów dotarliśmy po przebyciu ponad dziesięciokilometrowej trasy, prowadzącej z przystanku MPK przy stadninie Pegaz w Mirowie, przez lasy w okolicach Mirowa i Górę Ossona, z której roztacza się rozległa panorama Częstochowy i okolic. Na mecie rajdu odbyło się tradycyjne pieczenie kiełbasek na ognisku oraz różnorodne konkursy, między innymi na najładniejszą Marzannę. W trakcie całego rajdu dopisywała prawdziwie wiosenna pogoda, zachęcająca do aktywnego spędzania czasu w otoczeniu budzącej się do życia przyrody.

ZDJĘCIA


Pierwszy rajd koła turystycznego po zimowej przerwie

SKKT28.02.15

W sobotę, 28 lutego Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne działające w naszej szkole zainaugurowało wiosenny sezon turystyczny. Pomimo że w kalendarzu mamy jeszcze zimę, to pogoda za oknem przypomina już wczesną wiosnę i zachęca do pieszych wędrówek. Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę przełomowym odcinkiem doliny Warty z Mstowa do Mirowa w Częstochowie. Na tym odcinku Warta przecina Wyżynę Krakowsko – Częstochowską a dolina rzeki ograniczona jest dość wysokimi zboczami. Miejscami na brzegach pojawiają się wapienne skały. Po drodze mijaliśmy też sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce, gdzie zatrzymują się między innymi piesze pielgrzymki zmierzające do Częstochowy. Zapraszamy chętnych do udziału w następnych rajdach i wycieczkach. W najbliższym czasie odbędzie się między innymi Złaz Turystyczny „Wiośnie na spotkanie” w dniu 21 marca 2015.

ZDJĘCIA


Rajd „My się zimy nie boimy”

my_sie_zimy_nie_boimy

W dniu 13 grudnia odbył się rajd turystyczny „My się zimy nie boimy”, zorganizowany przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. W rajdzie tym brali również udział uczniowie naszej szkoły należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza turystyczna dla naszych uczniów, zorganizowana w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej. Podczas rajdu uczestnicy pokonali trasę ze stacji kolejowej w Korwinowie do częstochowskiej dzielnicy Dąbie, gdzie w Zespole Szkół przy ulicy Orlej zlokalizowana była meta rajdu. Uczniowie mogli tam uczestniczyć w licznych konkursach, które odbywały się w budynku szkoły oraz na boisku. Zostało również zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Pogoda była co prawda bardziej jesienna niż zimowa ale zgodnie z nazwą imprezy nikomu nie przeszkadzała w dobrej zabawie.

ZDJĘCIA

 

Wycieczka do bunkrów z II wojny światowej i do Muzeum Górnictwa Rud

bunkry

W sobotę 6 grudnia odbyła się wycieczka krajoznawcza Szkolnego Koła Krajoznawczo –Turystycznego w naszym gimnazjum. Wycieczka była zorganizowana jako kolejny etap działań w ramach Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem wycieczki było zwiedzenie częstochowskich bunkrów z okresu II wojny światowej oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Oczywiście było też piesze przejście trasy z naszej szkoły do dzielnicy Grabówka, gdzie przy ulicy Radomskiej znajdują się trzy bunkry, które były wykorzystane podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Również w innych częściach zachodnich i północnych dzielnic Częstochowy znajdują się podobne bunkry. Następnie uczestnicy wycieczki autobusem udali się do Parku Staszica, gdzie znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Podczas zwiedzania tego muzeum nasi uczniowie mogli zapoznać się z budową i przeszłością geologiczną regionu częstochowskiego oraz z metodami eksploatacji rud żelaza. W podziemnym korytarzu znajdują się również maszyny i urządzenia wykorzystywane do pacy w kopalniach. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele wrażeń i dużo nowych wiadomości o historii i gospodarce naszego regionu.

ZDJĘCIA

 

RAJD PARASOLOWY

rajd_parasolowy

W sobotę, 22 listopada 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum należący do koła turystycznego uczestniczyli w XVIII Rajdzie Parasolowym z metą zlokalizowaną w Zespole Szkół w Witkowicach. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrów Aktywizacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS).   Trasa rajdu prowadziła polnymi i leśnymi drogami na terenie gminy Kłomnice z miejscowości Huby koło Skrzydlowa przez Adamów i Niwki do Witkowic. Na mecie rajdu na przybyłych turystów czekał gorący poczęstunek. Poza tym mogli oni uczestniczyć w różnych konkursach sprawnościowych, plastycznym, z wiedzy turystycznej oraz w konkursie na „bajkowy” parasol.

ZDJĘCIA

 

Rajd do Olsztyna i w Sokole Góry

rajd_Olsztyn

W sobotę, 15 listopada 2014 odbył się pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Rajd odbył się w ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć Centów Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS).  Tym razem postanowiliśmy zwiedzić okolice Częstochowy, w szczególności tereny o typowym krajobrazie jurajskim, z wapiennymi ostańcami i licznymi jaskiniami. Trasa rajdu prowadziła w okolicach Olsztyna i Sokolich Gór, częściowo ścieżką geologiczną kamieniołom Kielniki. Po drodze przeszliśmy przez podolsztyńskie wzgórza: Lipówki i Biakło, przez fragment rezerwatu Sokole Góry i przez nieczynny kamieniołom Kielniki do Olsztyna. W trakcie marszu mogliśmy podziwiać późnojesienne krajobrazy okolic Olsztyna, liczne skałki wapienne o oryginalnych kształtach i obejrzeć z bezpiecznej odległości jaskinie znajdujące się w Sokolich Górach.

ZDJĘCIA


Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”

pieczenie_ziemniaka

W minioną sobotę, 11 października odbył się 41 Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Tym razem pogoda wyjątkowo nam dopisała, więc podczas wędrówki uczestnicy rajdu mogli bez przeszkód podziwiać jesienne krajobrazy okolic Częstochowy. Trasa, którą przeszliśmy zaczynała się na stacji PKP w Korwinowie i prowadziła przez okolice Olsztyna do Sokolich Gór. U podnóża Sokolich Gór zlokalizowana była meta złazu, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i porcję kiełbasy na ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek odbyły się również tradycyjne rajdowe konkursy, np.: na jesienny bukiet, na rzeźbę z ziemniaka, na ziemniaczaną pieczęć oraz konkursy sprawnościowe i loteria fantowa. Humory wszystkim dopisywały i w trakcie powrotu do Częstochowy nasi rajdowicze dopytywali się już o następne wycieczki.

ZDJĘCIA


Wycieczka w Beskid Śląski

Wycieczka_Beskid_Slaski

Dnia 27 września 2014 odbyła się druga w bieżącym roku szkolnym wycieczka z udziałem uczniów naszego gimnazjum, należących do koła turystycznego. Była to wycieczka w Beskid Śląski zorganizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. Pojechaliśmy autokarem do Wisły Głębce. Następnie wchodziliśmy, a częściowo również wjeżdżaliśmy wyciągiem na Stożek. Po odpoczynku w schronisku na szczycie Stożka ruszyliśmy w dalszą drogę przez Soszów Wielki i Przełęcz Beskidek do innej części Wisły o nazwie Jawornik. Pomimo nie najlepszej pogody w pierwszej części wycieczki wszystkim uczestnikom dopisywały humory i wracając do Częstochowy zapewniali oni, że będą brali udział w następnych rajdach i wycieczkach.

ZDJĘCIA


Wycieczka na cmentarz Kule

kule

W niedzielę, 14 września 2014 przedstawiciele uczniów naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce na cmentarz Kule, zorganizowanej przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy przy Muzeum Częstochowskim. Wycieczkę prowadził kierownik tego ośrodka Juliusz Sętowski. Głównym celem wycieczki było zapoznanie jej uczestników z historią I wojny światowej w regionie częstochowskim. Właściwe zwiedzanie cmentarza poprzedził krótki wykład dotyczący najważniejszych wydarzeń w naszym regionie w latach 1914 – 1918. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili groby byłych mieszkańców Częstochowy, związanych z przebiegiem I wojny światowej i tworzeniem polskich legionów, które walczyły o odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę. Na zakończenie zwiedziliśmy kwatery żołnierskie znajdujące się na cmentarzu Kule. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas pierwszych i jeden uczeń klasy trzeciej pod opieką pana Adama Wrzaszczyka.

ZDJĘCIA

 


ROK SZKOLNY 2013/2014

Rajd pieszy Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego

rajd_pieszy_SzKTK

W minioną sobotę, 7 czerwca 2014 odbył się pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić okolice Częstochowy, w szczególności tereny o typowym krajobrazie jurajskim, z wapiennymi ostańcami i licznymi jaskiniami. Trasa rajdu prowadziła z położonego na granicy Częstochowy Kręciwilka przez sosnowe lasy i dalej przez rezerwat przyrody Sokole Góry do Olsztyna. To właśnie Sokole Góry były najbardziej atrakcyjnym obszarem, przez który przechodziliśmy. Uczestnicy rajdu mogli między innymi zwiedzić ogólnodostępne jaskinie: Olsztyńską i Awen Zygmunta oraz z bezpiecznej odległości zobaczyć wejścia do Jaskini Koralowej i Wszystkich Świętych. Są to jaskinie dostępne tylko dla osób wyposażonych w odpowiedni sprzęt i posiadających umiejętności wspinaczkowe. Poza tym w trakcie marszu mogliśmy podziwiać liczne skałki wapienne o oryginalnych kształtach i wspaniałe bukowe lasy.

ZDJĘCIA

 

Kolejna wycieczka koła turystycznego

26 kwietnia 2014 uczniowie należący do koła turystycznego uczestniczyli w kolejnej wycieczce. Tym razem była to pierwsza w bieżącym roku kalendarzowym wycieczka górska, organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w ramach Całorocznego Rajdu im. Zygmunta Łęskiego. Trasa górskiej wędrówki prowadziła przez szlaki Beskidu Małego w okolicach Bielska Białej. Głównym celem było schronisko turystyczne na Magurce Wilkowickiej. W okolicy znajdują się również sztuczne zbiorniki wodne na rzece Sole: Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Żywieckie, które można było podziwiać w trakcie wędrówki. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych, humory wszystkim dopisywały, tym bardziej, że z każdym przebytym kilometrem pogoda coraz bardziej się poprawiała a wraz z nią możliwość podziwiania rozległych krajobrazów.

 

Rajd Młodzieżowy

Rajd_mlodziezowy

W minioną sobotę, 29 marca Szkolne Koło Krajoznawczo -Turystyczne działające w naszej szkole zainaugurowało wiosenny sezon udziałem w Rajdzie Młodzieżowym, zorganizowanym przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. Podczas rajdu przeszliśmy trasę liczącą ponad 15 kilometrów zaczynającą się w Sokolich Górach za Olsztynem. Następnie trasa prowadziła przez Siedlec do Złotego Potoku. Po drodze mogliśmy obserwować zróżnicowane krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na mecie w Złotym Potoku spotkali się wszyscy uczestnicy Rajdu Młodzieżowego, którzy dotarli tam różnymi trasami. Uczestnicy rajdu mieli możliwość udziału w konkursach i zawodach sprawnościowych. Odbyło się również pieczenie kiełbasek na ognisku.

 

Wycieczki Koła Krajoznawczo-Turystycznego

W ramach działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczniowie należący do koła uczestniczyli we wrześniu w dwóch wycieczkach górskich, zorganizowanych przez Odział Regionalny PTTK w Częstochowie. Trasa pierwszej wycieczki prowadziła przez Błatnię i Klimczok w Beskidzie Śląskim. Szczególnie atrakcyjna była trasa drugiej wycieczki, prowadząca przez niezwykle malownicze rejony Beskidu Żywieckiego. Pokonaliśmy dość długą trasę prowadzącą z miejscowości Żabnica przez Halę Rysianka, Halę Lipowską i Halę Boraczą. Ponieważ pogoda dopisała, mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy Beskidu Żywieckiego, pasm górskich na terenie Słowacji oraz widoczne w oddali Tatry. Warto dodać, że koło turystyczne w naszym gimnazjum regularnie korzysta z oferty programowej Oddziału Regionalnego PTTK i w przyszłości planowane są kolejne wycieczki i rajdy, na które serdecznie zapraszamy.

KKT

ZDJĘCIA

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami." - Juliusz Słowacki
Imieniny
Dzisiaj jest
Sobota
17 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor, Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir, Sylwin, Zbigniew, Zbyszko
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
Autorzy