Nasze Godło

Centrum Animacji Rekreacyjno-Sportowej

Centrum Animacji Rekreacyjno-Sportowej

rekreacja

Happening profilaktyczny w ramach "Częstochowskich Dni Profilaktyki"

happening_profilaktyczny13062017

W dniu 13 czerwca 2017 roku grupa 20 uczniów naszego Gimnazjum pod opieką pana Arkadiusza Cierpiała wzięła udział w happeningu profilaktycznym w ramach "Częstochowskich Dni Profilaktyki". Impraza na którą nasza szkoła została zaproszona jako placówka, w której działa Centrum Animacji Rekreacyjno Sportowej, odbyła się na Placu Biegańskiego i zapewniła uczestnikom szereg atrakcji. Były to między innymi: gry i zabawy zręcznościowe, turniej mini piłki nożnej, możliwość jazdy na gokarcie w alkogoglach, malowanie twarzy, spotkanie z funkcjonariuszami policji konnej, zabytkowy bus oraz wiele, wiele innych. Przy okazji zabawy młodzież wysłuchała pogadanki profilaktycznej i wzięła udział w wypełnieniu ankiety dotyczącej zagrożeń czychających na młodych ludzi. Wszyscy uczestnicy imprezy zostali nagrodzeni przez organizatorów modnymi ostatnio zabawkami: fidget spinnerami.

ZDJĘCIA

PODZIĘKOWANIE DLA PANA CIERPIAŁA

 


 

Turniej Piłki Nożnej

W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka nauczyciele wychowania fizycznego Arkadiusz Cierpiał i Mariusz Sędzielewski zorganizowali w naszej szkole klasowy Turniej Piłki Nożnej. Turniej odbył sie w ramach działającego w naszej szkole Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. W zmaganiach na boisku wielofunkcyjnym wzięły udział 5 osobowe zespoły wszystkich klas naszego Gimnazjum. Drużyny drogą losowania podzielono na dwie grupy, w których rywalizacja przebiegała według systemu "każdy z każdym", a następnie rozegrano mecze o miejsca w końcowej klasyfikazju Turnieju. Zwyciężcą okazała się reprezentacja II b, która w pokonanym polu zostawiła klasy III a (grającą składem damsko - męskim)  i II a. Dalsze lokaty zajęły I b, I a i III b. Turniej przebiegał przy pięknej, słonecznej pogodzie i w sportowej, przyjacielskiej atmosferze. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze lokaty zostaną uhonorowane okolicznościowymi statuetkami a zawodnicy otrzymają okazałe medale. Trofea zostały zakupione ze środków finansowych CARS i będą wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

WYNIKI MECZÓW

III a - II a 3:2

III b- II b 2:7

II a - I a 8:0

II b - I b 1:0

III a - I a 8:0

III b - I b 1:2

Mecz o V miejsce: I a - III b 2:3

Mecz o III miejsce: II a - I b 5:0

Mecz i I miesce II b - III a 2:1

 


 

XXII Rajd Piechura – Brzeziny 2017

Rajd_piechura_2017

Uczniowie naszego gimnazjum należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego uczestniczyli 20 maja 2017 w kolejnej imprezie turystycznej, zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK. Tym razem był to Rajd Piechura, kończący się tradycyjnie na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Częstochowie – Brzezinach. Była to jednocześnie kolejna impreza zorganizowana dla naszych uczniów w ramach realizacji projektu Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. Podczas rajdu przeszliśmy trasę z Wąsoszy przez Kuźnicę Nową, Kuźnicę Starą i Borki do Brzezin. Uczestnicy rajdu mieli możliwość zapoznania się z okolicami Częstochowy położonymi poza terenem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas marszu mogliśmy między innymi zaobserwować pozostałości po górnictwie rud żelaza, które rozwijało się na tym terenie w XX wieku. Były to m. in. hałdy pokopalniane i nasypy kolejowe po dawnych kolejkach wąskotorowych, którymi przewożono rudę. W okolicy Wąsoszy odwiedziliśmy również zagrodę edukacyjno – hodowlaną „Owczarkowa Zagroda”, w której uczestnicy rajdu mogli obserwować między innymi alpaki, owce, pawie, bażanty oraz różne odmiany kaczek, gęsi i kur. Podczas marszu był też czas na zasłużony odpoczynek a nawet zabawę, co można obejrzeć na zdjęciach z rajdu. Na mecie w gościnnym Zespole Szkół nr 2 w Brzezinach tradycyjnie zorganizowane zostało ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczestnicy rajdu mogli również uczestniczyć w konkursach sprawnościowych i loterii fantowej.

ZDJĘCIA


 

Wycieczka w Beskid Makowski

beskid_makowski

W sobotę 13 maja 2017 uczniowie naszego gimnazjum należący do koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce górskiej zorganizowanej przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie w ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu były okolice Myślenic w Beskidzie Makowskim. Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie były organizowane wyjazdy w ten rejon, była więc doskonała okazja aby poznać nową trasę i inne niż podczas wcześniejszych wyjazdów pasmo Beskidów. Po przyjeździe autokarem do miejscowości Poręba wyruszyliśmy w trasę, która prowadziła do schroniska PTTK Kudłacze. Po dość długim pobycie w schronisku, przeznaczonym na posiłek i odpoczynek wyruszyliśmy w dalszą drogę. Prowadziła ona przez Przełęcz Suchą i szczyt Kamiennik z powrotem do Poręby. Tym razem pogoda niespecjalnie nam sprzyjała, co widać na zdjęciach z wycieczki. Główne utrudnienia podczas marszu stanowiły gęsta mgła i błoto na niemal całej trasie. Podczas turystycznych wypraw należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe i nie zawsze jest okazja do podziwiania górskich panoram. Jednak tym większa jest satysfakcja po przebyciu trasy w takich trudnych warunkach. Na następnych rajdach i wycieczkach pogoda będzie oczywiście zdecydowanie lepsza, więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Rajd Piechura z metą w Zespole Szkół w Brzezinach, który odbędzie się 20 maja 2017.

ZDJĘCIA


 

Mistrzostwa Gimnazjum nr 2 w Piłce Nożnej Halowej

halowka_2016

20 grudnia 2016 r. rozegrano w naszej szkole coroczne turnieje piłki nożnej, będące jednocześnie Mistrzostwami Gimnazjum nr 2 w Piłce Nożnej Halowej. Impreza odbyła się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. W XII Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt wzięły udział 4 zespoły natomiast w XVI Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców wystartowało 6 drużyn. Rozgrywki w kategorii dziewcząt przeprowadzono systemem "każdy z każdym" natomiast chłopcy najpierw rywalizowali w dwóch grupach a następnie rozgrywali mecze o miejsca w Turnieju. Mecze trwały po 6 minut. Łącznie rozegrano 15 spotkań. Świetna sportowa atmosfera oraz kulturalny doping towarzyszyły zmaganiom sportowym. Drużyny, które uplasowały się na miejscach od I do III otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast wszyscy członkowie tych zespołów otrzymali w zależności od zajętej lokaty złote, srebrne i brązowe medale. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali napoje izotoniczne oraz zdrowe batony musli.

Turniej zorganizował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego, pan Arkadiusz Cierpiał.

Wyniki XII Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt:

1. miejsce klasa III a

2. miejsce klasa I a

3. miejsce klasa III b

4. miejsce klasa II a

Wyniki XVI Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców:

1. miejsce klasa II a 

2. miejsce klasa II b

3. miejsce klasa IIIa 

4. miejsce klasa III b

5.miejsce klasa I b

6. miejsce klasa Ia


 

Mistrzostwa Gimnazjum nr 2 w pływaniu

20161216_134900

W dniu 16 grudnia odbyły się na pływalni Szkoły Podstawowej nr 2 Mistrzostwa Gimnazjum nr 2 w pływaniu. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z klas I - III, którzy konkurowali na dystansie 25 metrów stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Ponadto rozegrany został wyścig sztafet klasowych o przechodni Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 2. W rywalizacji indywidualnej wśród dziewcząt brylowała Patrycja Reterska z klasy III b, natomiast wśród chłoców bezkonkurencyjny we wszystkich stylach okazał się Jakub Bogdalczuk z klasy II a.

Rywalizację sztafet klasowych składających się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców wygrała reprezentacja klasy II a w skłdzie Paulina Balsam, Weronika Psiuch, Jakub Bogdalczyk i Paweł Juchnik, która w nagrodę będzie mogła przez najbliższy rok z dumą prezentować okazały puchar w swojej klasie.

Zawody odbyły się w ramach działającego w naszym Gimnazjum Centrum Animacji Rekreacyjno Sportowej a zorganizowali i przeprowadzili je nauczyciele wychowania fizycznego panowie Arkadiusz Cierpiał i Mariusz Sędzielewski.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników!!!

20161216_140448

 


 

Jesienny rajd z Turowa do Mirowa przez Mstów

turow_mirow_listopad_2016

W sobotę, 26 listopada 2016 odbył się kolejny pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Rajd odbył się w ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa rajdu prowadziła polnymi i leśnymi drogami na terenie gminy Mstów ze stacji PKP Turów przez Małusy Wielkie i Mstów do Mirowa, gdzie przy stadninie koni Pegaz zakończyliśmy naszą wędrówkę. Fragment naszej trasy z Mstowa do Mirowa przebiega przełomowym odcinkiem doliny Warty. Na tym odcinku Warta przecina Wyżynę Krakowsko – Częstochowską a dolina rzeki ograniczona jest dość wysokimi zboczami. Miejscami na brzegach pojawiają się wapienne skały. Po drodze mijaliśmy też sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce, gdzie zatrzymują się między innymi piesze pielgrzymki zmierzające do Częstochowy. Pomimo późnojesiennej aury nie kończymy jeszcze tegorocznego sezonu turystycznego. Najbliższa impreza planowana jest na 10 grudnia. Będzie to złaz turystyczny „My się zimy nie boimy”. Zapraszamy chętnych, którzy nie boją się trochę trudniejszych warunków terenowych, do udziału w tym rajdzie.

ZDJĘCIA


 

Piłki dla CARS

pilki_cars_2016

Nasz magazyn sprzętu sportowego wzbogacił się o piłki zakupione ze środków przeznaczonych na działalność CARS. Do dyspozycji uczniów mamy 3 nowe piłki do siatkówki i 3 do koszykówki. Mamy nadzieję, że sprzęt przyczyni się do poprawienia waszej kondycji :)

 


 

Wycieczka w Beskid Śląski – „Jesień w górach”

salmpol_2016

W sobotę, 22 października 2016 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka z cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”, tym razem odbywająca się pod hasłem „Jesień w górach”. Celem naszej wycieczki były tym razem okolice Szczyrku i Wisły w Beskidzie Śląskim. Po przyjeździe autokarem na Przełęcz Salmopolską wyruszyliśmy na trasę, która prowadziła przez niezbyt wysokie szczyty: Smerekowiec i Trzy Kopce Wiślańskie, do Wisły Centrum. Na Trzech Kopcach znajduje się niewielkie schronisko turystyczne, gdzie mieliśmy dość długi odpoczynek i czas na posiłek.  Podczas całej wędrówki górskimi szlakami mieliśmy możliwość podziwiania rozległych panoram okolic Szczyrku i Wisły, ponieważ po drodze znajduje się wiele widokowych miejsc, umożliwiających obserwację okolicznych pasm górskich. A właśnie teraz można podziwiać góry w pełni jesiennych barw. W samej Wiśle mieliśmy jeszcze czas na spacer po uzdrowiskowej części miasta i nad rzeką Wisłą. Sprzyjające warunki pogodowe również przyczyniły się do tego, że wszystkim dopisywały humory po przejściu trasy i w drodze powrotnej do Częstochowy. Oczywiście to, że była to ostatnia wycieczka górska nie oznacza, że nie będzie już kolejnych rajdów. Najbliższy planowany jest na pierwszą połowę listopada, a dokładny termin uzależniony będzie od aktualnej pogody. Natomiast na grudzień mamy zaplanowany udział w złazie turystycznym „My się zimy nie boimy”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych imprezach.

ZDJĘCIA


 

Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka – 2016”

pieczenie_ziemniaka_2016

W minioną sobotę, 8 października już po raz 43 odbył się Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”. Jest to jedna z imprez turystycznych od wielu lat organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, której jednym z celów jest integracja środowiska turystycznego Częstochowy i całego regionu. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa, którą przeszliśmy zaczynała się w Kręciwilku na końcowym przystanku linii 31 i prowadziła w większości lasami w okolicach Olsztyna do tak zwanego „suchego zalewu” u podnóża Sokolich Gór, gdzie zlokalizowana była meta złazu. Po dojściu na metę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i porcję kiełbasy na ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek odbyły się również tradycyjne rajdowe konkursy, np.: na jesienny bukiet, na rzeźbę z ziemniaka, na ziemniaczaną pieczęć oraz konkursy sprawnościowe i loteria fantowa. W nadchodzących tygodniach planujemy organizację kolejnych rajdów i wycieczek. Najbliższą planowaną imprezą jest wycieczka górska w rejonie Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim, w okolicach Szczyrku i Wisły. Odbędzie się ona w sobotę 22 października. Warto wykorzystać okazję do jeszcze jednej wspólnej górskiej wędrówki, tym bardziej, że jest to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka górska, organizowana przez PTTK w ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”.

ZDJĘCIA


 

Wycieczka w Beskid Śląski

beskid_slaski_2016

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne działające w naszym gimnazjum, rozpoczęło działalność w bieżącym roku szkolnym wycieczką w Beskid Śląski, która odbyła się w dniu 24 września 2016. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu była Brenna i jej okolice. Po przyjeździe autokarem do Brennej wyruszyliśmy na szczyt Kotarz, który był najwyższym punktem na naszej trasie. Pomimo tego, że jego wysokość nie jest zbyt imponująca (974 m n.p.m.), to jednak podejście nie było wcale takie łatwe i kosztowało każdego sporo wysiłku. Nagrodą była możliwość podziwiania rozległych panoram Beskidu Śląskiego z drogi prowadzącej na szczyt i z samego szczytu. Dalsza trasa naszej wędrówki prowadziła przez Przełęcz Karkoszczonka do Brennej Leśnica. Zarówno na Kotarzu jak i w schronisku Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka mieliśmy dłuższe odpoczynki, podczas których każdy mógł nabrać sił przed dalszą wędrówką. Pogoda tego dnia była wręcz idealna do górskiej wędrówki i zapewne tak będzie również na następnych rajdach i wycieczkach. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Złaz Turystyczny „Pieczenie Ziemniaka”, który odbędzie się w dniu 8 października 2016.

ZDJĘCIA


 

Rajd pieszy koła turystycznego

IMG_2533

W dniu 30 kwietnia odbył się rajd turystyczny zorganizowany dla uczniów naszej szkoły w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to pierwsza impreza zorganizowana w ramach nowej edycji tego projektu, finansowanego przez Urząd Miasta Częstochowy. Poza walorami krajoznawczymi wynikającymi z bezpośredniego kontaktu z przyrodą i obiektami kultury materialnej, uczestnictwo w tego typu imprezach turystycznych ma również duże walory wychowawcze. Kształtuje zachowania prozdrowotne i nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego. Poprzez właściwe zagospodarowanie wolnego czasu młodzieży, może także zapobiegać pojawieniu się różnego typu zachowań patologicznych.  W trakcie rajdu przeszliśmy trasę prowadzącą ze stacji PKP w Poraju przez Choroń, Biskupice i rezerwat przyrody Sokole Góry do Olsztyna. Szczególnie atrakcyjny był fragment szlaku prowadzący przez Sokole Góry, gdzie znajdują się liczne ostańce wapienne, jaskinie i lasy bukowe podobne do tych, występujących w Karpatach. Z kolei końcowy odcinek trasy przed Olsztynem, prowadzący przez dość wysokie wzgórza, umożliwiał podziwianie krajobrazów okolic Olsztyna i Częstochowy. Po zakończeniu rajdu, wróciliśmy autobusem MPK do Częstochowy.

ZDJĘCIA


 

Radioodtwarzacze dla CARS

Magnetofon_sony

W ostatnich dniach nasza szkoła wzbogaciła się o dwa radioodtwarzacze CD/MP3. Sprzęt został zakupiony ze środków przeznaczonych na działalność Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. Radioodtwarzacze z pewnością przydadzą się uczniom zarówno na zajęciach CARS jak i podczas lekcji języków obcych oraz językowej części egzaminu gimnazjalnego.

Magnetofon_sonyII

 


 

25 Złaz turystyczny „My się zimy nie boimy”

my_sie_zimy_nie_boiomy_2015

W dniu 12 grudnia odbył się rajd turystyczny „My się zimy nie boimy”, zorganizowany przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. W rajdzie tym brali również udział uczniowie naszej szkoły należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to ostatnia w tym roku kalendarzowym impreza zorganizowana dla naszych uczniów w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej. Tym razem trasa rajdu nie prowadziła szlakami Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej tylko przez tereny położone na zachód od Częstochowy, z Blachowni przez Ostrowy i Walaszczyki do Dźbowa. Meta rajdu była zlokalizowana w położonej przy ul. Powstańców Warszawy Szkole Podstawowej nr 52 . Uczestnicy złazu po przybyciu na metę otrzymali gorący posiłek i pamiątkowe plakietki rajdowe. Uczniowie mogli też uczestniczyć w licznych konkursach, które odbywały się w budynku szkoły, w tym w konkursach sprawnościowych na Sali gimnastycznej.. Pogoda była co prawda bardziej jesienna niż zimowa ale zgodnie z nazwą rajdu nikomu nie przeszkadzało to w dobrej zabawie. Na następne imprezy turystyczne zapraszamy już w Nowym Roku 2016.

ZDJĘCIA


 

Zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Nordic Walking”

Cars12.12.15_I

W dniu 12 grudnia 2015r. odbyły się zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Nordic Walking” w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS) przy Gimnazjum nr 2. Cele wycieczki to zainteresowanie uczniów Nordic Walking, poznanie sprzętu i technik nordic walkingu, rozwijanie języka angielskiego w sytuacjach codziennych, wyrażanie opinii na dany temat, integracja młodzieży naszego gimnazjum oraz popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

W czasie wyjścia uczestnicy posługiwali się językiem angielskim i tym samym utrwalali oraz rozwijali słownictwo z tego języka.

Cars12.12.15_II

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Edyta Szeląg

 


 

„Mikołaj” całkiem poważnie i na wesoło

mikolaj_2015_podstawowka

Dnia 4 grudnia w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej (CARS) zorganizowana została impreza całodniowa, na którą zaproszono uczniów klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie wraz z Dyrekcją i Nauczycielami.

W ramach tego wydarzenia odbyły się:

- „XI Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt” oraz „XV Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców”, oba zorganizowane pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Pana Arkadiusza Cierpiała.

- Zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkoły podstawowej „Rola żywienia w wieku dorastania” zorganizowane przez Panie Katarzynę Bender i Henrykę Wuczyńską, uczące biologii i chemii.

- Przedstawienie teatralne „Sąd nad Mikołajem”, w wykonaniu uczniów klasy 3a pod opieką Pana Dyrektora Tomasza Ociepy.

Po przedstawieniu uczniowie szkoły podstawowej otrzymali z rąk Pana Dyrektora, „Mikołaja” oraz jego pomocników „Elfów” prezenty, w których znaleźli komiks Kodeks zdrowego życia wydany pod patronatem Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”, Książkę kucharską marki WINIARY oraz produkty żywnościowe, takie jak: świeże owoce, ciastka kukurydziane i owsiane, batoniki z suszonymi owocami oraz 100% soki – wszystkie bez zbędnych, obciążających nasz organizm sztucznych dodatków do żywności. Mamy nadzieję, że tego rodzaju alternatywa znanych nam słodyczy, których powinniśmy jednak unikać, posmakuje naszym Gościom, a czas spędzony z nami będzie dla nich miłych wspomnieniem.

Z okazji Dnia Świętego Mikołaja życzymy całej społeczności szkolnej wiele radości i prezentów!!!!, koniecznie smacznych i zdrowych :)

ZDJĘCIA

PREZENTACJA O ROLI ŻYWIENIA W WIEKU DORASTANIA


 

Świąteczny Turniej Piłki Nożnej

Turniej_gwiazdkowy_2015

4 grudnia 2015 r. rozegrano w naszej szkole coroczne turnieje piłki nożnej, będące jednocześnie Mistrzostwami Gimnazjum nr 2 w Piłce Nożnej Halowej. Impreza odbyła się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej. W XI Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt i w XV Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców brały udział po cztery zespoły. Rozgrywki w obu kategoriach przeprowadzono systemem "każdy z każdym". Rywalizowano w 4 osobowych zespołach, zaś mecze trwały po 5 minut. Łącznie rozegrano 12 spotkań. Świetna sportowa atmosfera oraz kulturalny doping towarzyszyły zmaganiom sportowym. Zwycięskie drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców otrzymały okazałe puchary. Drużyny, które uplasowały się na miejscach od I do III otrzymały ponadto pamiątkowe dyplomy, natomiast wszyscy członkowie tych zespołów otrzymali w zależności od zajętej lokaty złote, srebrne i brązowe medale.

Wyniki XI Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt:

1. miejsce klasa II a - 6 punktów. Bramki: 7 - 4

2. miejsce klasa III b - 6 pkt. Bramki: 6 - 4

3. miejsce klasa III a - 4 pkt. Bramki: 4 - 4

4. miejsce klasa II b - 1 pkt. Bramki: 0 - 5

Wyniki XV Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców:

1. miejsce klasa I a - 9 punktów. Bramki: 5 - 1

2. miejsce klasa III a - 4 pkt. Bramki: 4 - 2

3. miejsce klasa I b - 1 pkt. Bramki: 1 - 1

4. miejsce klasa III b - 0 pkt. Bramki: 1 - 6

ZDJĘCIA


 

SPRZĘT SPORTOWY DLA CENTRUM ANIMACJI REKREACYJNO - SPORTOWEJ

sprzet_dla_CARS

Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej działające w naszej szkole wzbogaciło się o sprzęt sportowy, przeznaczony do wykorzystania na zajęciach i podczas organizowanych w ramach Centrum imprez. Młodzież ma do dyspozycji od dziś 2 stopery, 7 piłek, 5 znaczników, 6 rakietek do tenisa stołowego i 4 opakowania piłeczek tenisowych. Część z nowo zakupionych pomocy zostanie wykorzystana już w najbliższy piątek 4 grudnia, kiedy to odbędą się Turnieje Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców :)

ZDJĘCIA


 

Rajd na Zieloną Górę i w Góry Towarne

Zielona_gra_i_Towarne_2015

W sobotę, 28 listopada 2015 odbył się kolejny pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Rajd odbył się w ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS).  Tym razem postanowiliśmy zwiedzić okolice Częstochowy, w szczególności tereny o typowym krajobrazie jurajskim, z wapiennymi ostańcami i jaskiniami. Trasa rajdu prowadziła z końcowego przystanku autobusowego w Mirowie na ul. Bursztynowej przez rezerwat Zielona Góra, Kusięta i Góry Towarne do Olsztyna. Szczególnie atrakcyjne tereny na trasie naszej wędrówki to rezerwat Zielona Góra, gdzie znajduje się ogólnie dostępna jaskinia i liczne ostańce skalne oraz Góry Towarne. Tak nazywają się wzgórza znajdujące się w bezpośredniej okolicy Kusiąt. Również tam znajdują się jaskinie i liczne wapienne skałki. Same wzgórza są też doskonałym punktem widokowym, z którego można obserwować okolice Częstochowy i Olsztyna. Taka trasa rajdu sprawiła, że w trakcie marszu mogliśmy podziwiać późnojesienne a częściowo nawet zimowe krajobrazy okolic Olsztyna, o czym można się przekonać oglądając zdjęcia z rajdu.

ZDJĘCIA


 

Zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Zabytki Częstochowy”

cars_21.11.2015

W dniu 21 listopada 2015r. odbyły się zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Zabytki Częstochowy” w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS) przy Gimnazjum nr 2. Cele wycieczki to zainteresowanie uczniów historią naszego miasta, poznanie atrakcji turystycznych, rozwijanie języka angielskiego związanego z atrakcjami turystycznymi, wyrażanie opinii na dany temat, powtórzenie czasów teraźniejszych Present Simple i Present Continuous oraz czasu przeszłego Past Simple – opowiadanie o przeszłości, integracja młodzieży naszego gimnazjum oraz popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego w naszym mieście.

W czasie wyjścia uczestnicy posługiwali się językiem angielskim i tym samym utrwalali oraz rozwijali słownictwo z tego języka.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Edyta Szeląg

ZDJĘCIA


 

Dni Profilaktyki Gimnazjum nr 2

W dniach 3 - 4 listopada odbyły się w naszej szkole Dni Profilaktyki. Impreza została zorganizowana w ramach dziań Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej (CARS). W piewszym dniu odbyła się:

Audycja profilaktyczna na temat papierosów i zagrożeń jakie wynikają z ich palenia

Debata o dopalaczach

Pogadanka na temat niedozwolonego dopingu oraz zasad fair play w sporcie.

W drugim dniu odbyły się:

Mistrzostwa Gimnazjum nr 2 w pływaniu i sztafetach pływackich.

Szczegółowy program Dni Profilaktyki można znaleźć poniżej

PROGRAM

RELACJA I WYNIKI  MISTRZOSTW SZKOŁY W PŁYWANIU

WYSTAWA PRAC UCZNIÓW O SZKODLIWOŚCI PALENIA


 

Zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego. Wycieczka pod hasłem: „Cmentarz Kule”

cars_cmentarz_kule

W dniu 7 listopada 2015r. odbyły się zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Cmentarz Kule” w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS) przy Gimnazjum nr 2. Cele wycieczki to  zainteresowanie uczniów historią naszego miasta i historią Cmentarza Kule, odwiedzenie grobów znanych Częstochowian oraz żołnierzy polskich i radzieckich, rozwijanie języka angielskiego pod kątem zwiedzanych miejsc, powtórzenie czasu przeszłego Past Simple – opowiadanie o przeszłości, integracja młodzieży naszego gimnazjum oraz popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego w naszym mieście. Uczniowie odwiedzili groby żołnierzy polskich, grobowce usytuowane wzdłuż głównej alei wiodącej od kościoła, część prawosławną cmentarza, groby żołnierzy radzieckich, oraz groby usytuowane w alei zasłużonych w nowej części cmentarza.

W czasie wyjścia uczestnicy posługiwali się językiem angielskim i tym samym utrwalali oraz rozwijali słownictwo z tego języka.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Edyta Szeląg

ZDJĘCIA


 

Wycieczka na Równicę w Beskidzie Śląskim

Rownica_2015

W sobotę, 24 października 2015 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Była to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka z cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”, tym razem odbywająca się pod hasłem „Jesień w górach”. Trzeba przyznać, że termin wycieczki był doskonale dopasowany do warunków panujących w górach, ponieważ właśnie teraz można je podziwiać w pełni jesiennych barw. Celem naszej wycieczki były tym razem okolice Ustronia w Beskidzie Śląskim. Po przyjeździe autokarem do Ustronia Zdrój wyruszyliśmy na trasę, która prowadziła na szczyt Równicy a następnie na Orłową i do Ustronia Polana. Pod szczytem Równicy znajduje się schronisko PTTK, gdzie mieliśmy długi odpoczynek po dość męczącym podejściu na szczyt. Podobnie było na szczycie Orłowej, gdzie znajduje się rozległa polana, na której przy okazji odpoczynku można również podziwiać panoramy okolic Ustronia. Także po drodze z Równicy w stronę Orłowej znajduje się wiele widokowych miejsc, umożliwiających obserwację okolicznych pasm górskich. Doskonałe warunki pogodowe również przyczyniły się do tego, że wszystkim dopisywały humory po przejściu trasy i w drodze powrotnej do Częstochowy. Oczywiście to, że była to ostatnia wycieczka górska nie oznacza, że nie będzie już kolejnych rajdów. Najbliższy planowany jest na pierwszą połowę listopada, a dokładny termin uzależniony będzie od aktualnej pogody. Natomiast na 12 grudnia mamy zaplanowany udział w złazie turystycznym „My się zimy nie boimy”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych imprezach.

ZDJĘCIA


 

Zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego. Wycieczka pod hasłem „Jasna Góra i parki jasnogórskie”

Jasna_Gora

W dniu 17 października 2015r. odbyły się zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „Jasna Góra i parki jasnogórskie” w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS) przy Gimnazjum nr 2. Cele wycieczki to popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego w naszym mieście, zainteresowanie uczniów sztuką sakralną, poznanie atrakcji turystycznych Częstochowy, rozwijanie języka angielskiego pod kątem zwiedzanych miejsc oraz integracja młodzieży naszego gimnazjum. Uczniowie zwiedzali Bazylikę Jasnogórską, Kaplicę Matki Bożej, Salę Rycerską, Skarbiec, Muzeum Jana Pawła II, Salę O.A. Kordeckiego, Muzeum 600-lecia, Bastion Św.Rocha, Arsenał, Wieżę i wały jasnogórskie. Następnie odbył się spacer parkami jasnogórskimi.

W czasie wyjścia uczestnicy posługiwali się językiem angielskim i tym samym utrwalali oraz rozwijali słownictwo z tego języka.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Edyta Szeląg

ZDJĘCIA


 

Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka – 2015”

pieczenia_ziemniaka_2015

W minioną sobotę, 10 października już po raz 42 odbył się Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”. Jest to jedna z imprez turystycznych od wielu lat organizowanych przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, której jednym z celów jest integracja środowiska turystycznego Częstochowy i całego regionu. W imprezie tej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum, należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS). Trasa, którą przeszliśmy zaczynała się na stacji PKP w Korwinowie i prowadziła przez okolice Olsztyna do tak zwanego „suchego zalewu” u podnóża Sokolich Gór, gdzie zlokalizowana była meta złazu. Podczas wędrówki uczestnicy rajdu mogli bez przeszkód podziwiać krajobrazy okolic Częstochowy, ponieważ słoneczna pogoda zapewniała doskonałą widoczność. Po dojściu na metę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i porcję kiełbasy na ognisko. Poza pieczeniem kiełbasek odbyły się również tradycyjne rajdowe konkursy, np.: na jesienny bukiet, na rzeźbę z ziemniaka, na ziemniaczaną pieczęć oraz konkursy sprawnościowe i loteria fantowa. Pomimo wyjątkowo kapryśnej aury podczas tegorocznej jesieni, planujemy organizację kolejnych rajdów. Najbliższą planowaną imprezą jest wycieczka górska na Równicę i Orłową w Beskidzie Śląskim, która odbędzie się w sobotę 24 października. Jest to ostatnia w tym roku kalendarzowym wycieczka górska, organizowana ramach cyklu „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Dlatego warto wykorzystać okazję do jeszcze jednej wspólnej górskiej wędrówki.

ZDJĘCIA

 


 

Wycieczka w Beskid Śląski

beskid_slaski

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne działające w naszym gimnazjum, rozpoczęło działalność w nowym roku szkolnym wycieczką w Beskid Śląski, która odbyła się w dniu 26 września 2015. Była to zarazem impreza turystyczna odbywająca się w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszego wyjazdu był Szczyrk. Po przyjeździe autokarem pod dolną stację wyciągu krzesełkowego, wjechaliśmy wyciągiem na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Po krótkim pobycie w znajdującym się tam schronisku PTTK wyruszyliśmy w dalszą drogę. Prowadziła ona przez Malinowską Skałę na Przełęcz Salmopolską. Tym razem pogoda niespecjalnie nam sprzyjała, co widać na zdjęciach z wycieczki. Dlatego droga, którą przebyliśmy była krótsza od zaplanowanej (mieliśmy dojść do Wisły Nowa Osada). Podczas turystycznych wypraw należy być przygotowanym na różne warunki pogodowe i nie zawsze jest okazja do podziwiania górskich panoram. Jednak tym większa jest satysfakcja po przebyciu trasy w takich trudnych warunkach. Na następnych rajdach i wycieczkach pogoda będzie oczywiście zdecydowanie lepsza, więc zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych imprezach turystycznych. Najbliższy planowany rajd to Złaz Turystyczny „Pieczenie Ziemniaka”, który odbędzie się w dniu 10 października 2015r.

ZDJĘCIA


 

Zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego

Wycieczka pod hasłem „CZĘSTOCHOWSKIE MURALE”

murale

W dniu 26 września 2015r. odbyły się pierwsze zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem języka angielskiego pod hasłem „ Częstochowskie murale” w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Pierwsza część zajęć to omówienie tematyki spotkania oraz przypomnienie słownictwa z języka angielskiego dotyczącego wskazywania drogi (przyimki, pytania o drogę, zwroty służące wskazywaniu drogi). Kolejny punkt to spacer po Częstochowie szlakiem murali w naszym mieście.

Uczniowie zobaczyli następujące murale:

Mural reklamujący „Bar Platinum” na ulicy Wyzwolenia

Portrety kobiece na ulicy Armii Krajowej

Tramwaj zębaty „Twist” na ulicy Kościuszki 1

Wieża Babel mural wykonany przez Tomasza Sętowskiego na ulicy Dąbrowskiego 1

Muzeum wyobraźni mural wykonany przez Tomasza Sętowskiego

Oko Cyklopa mural wykonany przez Jacka Sztukę na ulicy NMP

Mural ludowy na zagrodzie włościańskiej wykonany przez Marka Laskowskiego na ulicy 7 Kamienic

Mural reklamujący „Bar Bosman” na ulicy 7 Kamienic

Świtezianka mural wykonany przez Michała Błach na ulicy Goszczyńskiego 2

 

W czasie wyjścia uczestnicy starali posługiwać się językiem angielskim i tym samym utrwalali i rozwijali słownictwo z tego języka.

To jak piękne murale mamy w naszym mieście można zobaczyć na zdjęciach z wycieczki.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Edyta Szeląg

ZDJĘCIA


 

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ W RAMACH CENTRUM ANIMACJI REKREACYJNO - SPORTOWEJ W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Podsumowujemy zajęcia w ramach Centrum Animacji Rekreacyjno-Sportowej, które odbyły się w naszym Gimnazjum w I semestrze roku szkolnego 2014/2015. Zapraszamy jednocześnie do uczestnictwa w tych zajęciach w II semestrze. Harmonogram zajęć już niebawem na naszej stronie internetowej.

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH


 

Informujemy, że w naszym Gimnazjum od 1 listopada 2014 roku rozpocznie działalność Centrum Animacji Rekreacyjno-Sportowej!!!

Rada Miasta Częstochowy uchwałą Nr 972/LIV/2014 z dnia  28 sierpnia 2014 r. wprowadziła zmiany do Programu na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport” na lata 2012 – 2015. w zakresie wzbogacenia oferty pozaszkolnych zajęć sportowych i rekreacyjnych w ramach tworzonych przez częstochowskie szkoły podstawowe i gimnazja Centrów Animacji Rekreacyjno-Sportowej (dalej: CARS).

Planowane zajęcia rekreacyjno–sportowe, edukacyjne, prozdrowotne, będą miały na celu aktywizację ogólnorozwojową dzieci i młodzieży, naukę zdrowego trybu życia oraz zapobieganie uzależnieniom. Zadaniem CARS będzie koordynacja i usprawnienie różnorodnych działań propagujących aktywne formy spędzania wolnego czasu, rozwój pasji, zainteresowań, wzmocnienie wiary we własne możliwości oraz zapobieganie zażywaniu środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież szkolną.

Zapraszamy uczniów Szkół Podstawowych nr 2, 31, 48 oraz uczniów naszego Gimnazjum do zapoznania się z ofertą zajęć sportowo - rekreacyjnych oraz profilaktycznych. Udział w zajęciach sportowych gwarantuje zaliczanie obowiązkowej, czwartej godziny wychowania fizycznego.

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA!!!

PROGRAM ZAJĘĆ OD LISTOPADA DO GRUDNIA 2014

PROGRAM ZAJĘĆ OD KWIETNIA DO GRUDNIA 2015

 


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

12 i 14.06.2015 r. odbyły się dwie wycieczki na basen otwarty przy ul. Dekabrystów. Celem wycieczki jest popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego i promowanie zdrowego tryby życia oraz rozwijanie słownictwa z języka angielskiego. Wycieczki zorganizowała Elżbieta Matysiak.

 


Wycieczka na Czantorię

 

wycieczka_czantoria

W niedzielę, 31 maja 2015 odbyła się kolejna wycieczka górska organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie dla miłośników górskich wędrówek. Nasi uczniowie uczestniczyli w tej wycieczce w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Tym razem celem naszej wycieczki było pasmo Czantorii w Beskidzie Śląskim. Na początku wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię. Jednak nie na sam szczyt, na który trzeba było jeszcze wchodzić około pół godziny. Już na szczycie Czantorii uczestnicy wycieczki mogli podziwiać rozległe panoramy Beskidów ze znajdującej się tam wieży widokowej. Zresztą większa część trasy w stronę Soszowu Wielkiego zapewniała niezapomniane widoki. Pogoda w górach była już typowo letnia a długie odpoczynki na Czantorii i w schronisku pod Soszowem sprzyjały bezpośredniemu kontaktowi z naturą. Końcowym etapem naszej wędrówki było zejście do miejscowości Wisła Jawornik, skąd wróciliśmy autokarem do Częstochowy.

ZDJĘCIA


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

17.05.2015 r. odbyła się druga wycieczka rowerowa w ramach programu CARS. Celem wycieczki było promowanie zdrowego trybu życia, popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijanie słownictwa z języka angielskiego pod kątem zwiedzonych miejsc. Trasa wycieczki obejmowała Lasek Aniołowski i Promenadę Niemena. W wycieczce uczestniczyło 5 uczniów. Wycieczkę zorganizowała i opiekę sprawowała p. Elżbieta Matysiak.


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

Po raz kolejny w ramach CARS uczniowie spędzili aktywnie czas wolny w dniu 14.05.2015 roku na Osiedlu Północ, korzystając z urządzeń sportowych, znajdujących się przy Gimnazjum nr 3 na ul. Schillera. Potem odbył się spacer po Lasku Aniołowskim. Celem tej formy aktywnego spędzania czasu wolnego było promowanie zdrowego trybu życia w trosce o prawidłowy rozwój uczniów i rozwijanie słownictwa z języka angielskiego. Tę formę aktywnego spędzania czasu zorganizowała i opiekę sprawowała p. Elżbieta Matysiak.


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

W ramach programu CARS 13.05.2015 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Haliny Poświatowskiej. Po wizycie w muzeum odbył się spacer po Alejach NMP. Celem wycieczki było zainteresowanie uczniów literaturą, popularyzacją aktywnego spędzania czasu wolnego w Częstochowie i rozwijanie słownictwa z języka angielskiego pod kątem zwiedzanych miejsc aktywności turystycznych. W muzeum uczniowie wysłuchali wiadomości na temat życia i twórczości Haliny Poświatowskiej, które pokazał brat Haliny Poświatowskiej. Po czym obejrzeli projekcję filmu dotyczący głownie jej twórczości. Po filmie uczniowie zadawali pytania związane z filmem, na które odpowiadał brat p. Haliny Poświatowskiej. Po wizycie w muzeum odbył się spacer Alejami NMP. W trakcie spaceru uczniowie rozwijali i utrwalali słownictwo z języka angielskiego dotyczące literatury i obiektów turystycznych Częstochowy. Wycieczkę zorganizowała i opiekę sprawowała Elżbieta Matysiak.


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

7.05.2015 r. odbyła się kolejna wycieczka na basen w ramach programu CARS. Celem wycieczki było promowanie zdrowego trybu życia w trosce o prawidłowy rozwój uczniów - turystyka wodna. W wycieczce wzięło udział 15 uczniów. Przybywali na basenie 2 godziny. W trakcie pobytu rozwijali i utrwalali słownictwo z języka angielskiego. Wycieczkę zorganizowała i opiekę sprawowała p. Elżbieta Matysiak.


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

6.05.2015 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla uczniów wszystkich klas. Frekwencja świadczyła o tym, że cieszyła się ona dużym powodzeniem. Środki finansowe pozyskane ze sprzedaży biletów wstępu będą przeznaczone na zakup nagród dla uczniów, którzy wykazują się dobrą współpracą w Samorządzie Uczniowskim. Organizatorem dyskoteki była p. Elżbieta Matysiak i p. Adam Wrzaszczyk opiekunowie S.U.


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

26.04.2015 r. odbyła się kolejna wycieczka na Jasną Górę w ramach programu CARS. Celem, której była popularyzacja aktywnego spędzania czasu w naszym mieście. Zainteresowanie sztuką sakralną i rozwijanie języka angielskiego pod kątem zwiedzanych miejsc. W wycieczce wzięło udział 12 uczniów. Opiekę sprawowała Elżbieta Matysiak. Uczniowie zwiedzali Bazylikę, wały, salę Rycerską, Skarbiec, Muzeum Jana Pawła, salę O.A. Kordeckiego. Po czym odbył się spacer po parkach jasnogórskich.


Wycieczka koła turystycznego w Beskid Śląski

beskid_lski_2015

Dnia 25 kwietnia 2015 r. odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka górska, organizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie w ramach cyklu jednodniowych wyjazdów w góry pod nazwą „Całoroczny Rajd im. Zygmunta Łęskiego”. Nasi uczniowie podobnie jak w innych imprezach turystycznych na wiosnę, uczestniczyli w wycieczce w ramach działań Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Pierwszą częścią wycieczki był przejazd autokarem do Szczyrku na Przełęcz Salmopolską. Następnie przeszliśmy trasę przez Smrekowiec i Trzy Kopce Wiślańskie do Ustronia Dobka. Po drodze mieliśmy długi odpoczynek w bazie turystycznej Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich. Wyjątkowo dopisała w tym dniu pogoda, umożliwiając na całej trasie podziwianie wspaniałych panoram Beskidu Śląskiego i sąsiednich pasm górskich. Przykładowe krajobrazy można obejrzeć na załączonych zdjęciach z wycieczki.

ZDJĘCIA


Rajd Młodzieżowy

dyplon_rajd_mlodziezowy

W dniu 18 kwietnia odbyła się kolejna impreza turystyczna zorganizowana przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. Tym razem był to Rajd Młodzieżowy z metą w Złotym Potoku. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej przy Gimnazjum nr 2. Przeszliśmy trasę prowadzącą fragmentem stosunkowo mało uczęszczanego szlaku Gór Gorzkowskich, z Apolonki koło Janowa, przez okolice Gorzkowa, na metę zlokalizowaną przy Stawie Zielonym i Młynie Kołaczew w Złotym Potoku. Ze wzgórz w rejonie Gorzkowa, noszących nazwę Gór Gorzkowskich roztaczają się rozległe panoramy okolic Złotego Potoku, które po drodze mogliśmy podziwiać. Na mecie rajdu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkursy sprawnościowe. Po zakończeniu rajdu, wszyscy jego uczestnicy wrócili autokarami do Częstochowy.

ZDJĘCIA

 


Zajęcia Turystyczne z wykorzystaniem języka angielskiego

16.04.2015 r. w ramach programu CARS odbyła się wycieczka do biblioteki miejskiej. Celem tej wycieczki było zainteresowanie literaturą. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem systematycznym, alfabetycznym i internetowym. Oprowadzeni zostali po wypożyczalni dla dzieci i dorosłych oraz zapoznano ich z działami literackimi. Uczniowie poznali również pomieszczenie zwane czytelnią oraz warunki korzystania z niej. Po bibliotece odbył się spacer po osiedlu. Celem, którego było promowanie zdrowego życia w ramach turystyki krajoznawczej i rozwijanie słownictwa z języka angielskiego pod kątem zwiedzanych miejsc i atrakcji turystycznych. W wycieczce wzięło udział 11 uczniów naszego gimnazjum. Opiekę sprawowała Elżbieta Matysiak.

19.04.2015 r. w ramach popularyzacji aktywnego spędzenia czasu wolnego w naszym mieście odbyła się wycieczką na Jasną Górę. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze sztuką sakralną. Uczniowie obejrzeli Golgotę Jasnogórską tj. 18 obrazów Dudy Gracza. Przy okazji obejrzeli wystawę Jana Pawła z okazji 10tej rocznicy śmierci. Potem odbył się spacer Alejami NMP, celem którego było zapoznania uczniów z atrakcjami turystycznymi Częstochowy i rozwijaniu słownictwa z języka angielskiego pod kątem zwiedzonych miejsc i atrakcji turystycznych. W wycieczce wzięło udział 8 uczniów. Opiekę sprawowała Elżbieta Matysiak.

 


 

Rajd „My się zimy nie boimy”

my_sie_zimy_nie_boimy

W dniu 13 grudnia odbył się rajd turystyczny „My się zimy nie boimy”, zorganizowany przez Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. W rajdzie tym brali również udział uczniowie naszej szkoły należący do koła turystycznego. Jednocześnie była to kolejna impreza turystyczna dla naszych uczniów, zorganizowana w ramach działalności Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej. Podczas rajdu uczestnicy pokonali trasę ze stacji kolejowej w Korwinowie do częstochowskiej dzielnicy Dąbie, gdzie w Zespole Szkół przy ulicy Orlej zlokalizowana była meta rajdu. Uczniowie mogli tam uczestniczyć w licznych konkursach, które odbywały się w budynku szkoły oraz na boisku. Zostało również zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Pogoda była co prawda bardziej jesienna niż zimowa ale zgodnie z nazwą imprezy nikomu nie przeszkadzała w dobrej zabawie.

ZDJĘCIA


 

Wycieczka do bunkrów z II wojny światowej i do Muzeum Górnictwa Rud

bunkry

W sobotę 6 grudnia odbyła się wycieczka krajoznawcza Szkolnego Koła Krajoznawczo –Turystycznego w naszym gimnazjum. Wycieczka była zorganizowana jako kolejny etap działań w ramach Centrum Animacji Rekreacyjno – Sportowej w Gimnazjum nr 2. Tym razem celem wycieczki było zwiedzenie częstochowskich bunkrów z okresu II wojny światowej oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Oczywiście było też piesze przejście trasy z naszej szkoły do dzielnicy Grabówka, gdzie przy ulicy Radomskiej znajdują się trzy bunkry, które były wykorzystane podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Również w innych częściach zachodnich i północnych dzielnic Częstochowy znajdują się podobne bunkry. Następnie uczestnicy wycieczki autobusem udali się do Parku Staszica, gdzie znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Podczas zwiedzania tego muzeum nasi uczniowie mogli zapoznać się z budową i przeszłością geologiczną regionu częstochowskiego oraz z metodami eksploatacji rud żelaza. W podziemnym korytarzu znajdują się również maszyny i urządzenia wykorzystywane do pacy w kopalniach. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele wrażeń i dużo nowych wiadomości o historii i gospodarce naszego regionu.

ZDJĘCIA


 

Sprzęt sportowy dla Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej

sprzet_sportowy_CARS

W ostatnich dniach dotarł do nas sprzęt sportowy zakupiony ze środków finansowych Urzędu Miasta, przeznaczonych na realizację programu Centrum Animacji Rekreacyjno - Sportowej (CARS). Do dyspozycji uczniów zostały przekazane 3 piłki do koszykówki, 2 do siatkówki, 2 do piłki nożnej, 1 do ręcznej, 2 kółka ringo, 7 rakietek do tenisa stołowego oraz siatka i piłeczki do tej dyscypliny. Zapraszamy wszystkich do wykorzystywania sprzętu w praktyce na zajęciach CARS!!!


 

RAJD PARASOLOWY

rajd_parasolowy

W sobotę, 22 listopada 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum należący do koła turystycznego uczestniczyli w XVIII Rajdzie Parasolowym z metą zlokalizowaną w Zespole Szkół w Witkowicach. Jednocześnie była to kolejna impreza zorganizowana w naszej szkole w ramach działalności Centrów Aktywizacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS).   Trasa rajdu prowadziła polnymi i leśnymi drogami na terenie gminy Kłomnice z miejscowości Huby koło Skrzydlowa przez Adamów i Niwki do Witkowic. Na mecie rajdu na przybyłych turystów czekał gorący poczęstunek. Poza tym mogli oni uczestniczyć w różnych konkursach sprawnościowych, plastycznym, z wiedzy turystycznej oraz w konkursie na „bajkowy” parasol.

ZDJĘCIA

 

Rajd do Olsztyna i w Sokole Góry

rajd_Olsztyn

W sobotę, 15 listopada 2014 odbył się pieszy rajd, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Rajd odbył się w ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć Centów Animacji Rekreacyjno – Sportowej (CARS).  Tym razem postanowiliśmy zwiedzić okolice Częstochowy, w szczególności tereny o typowym krajobrazie jurajskim, z wapiennymi ostańcami i licznymi jaskiniami. Trasa rajdu prowadziła w okolicach Olsztyna i Sokolich Gór, częściowo ścieżką geologiczną kamieniołom Kielniki. Po drodze przeszliśmy przez podolsztyńskie wzgórza: Lipówki i Biakło, przez fragment rezerwatu Sokole Góry i przez nieczynny kamieniołom Kielniki do Olsztyna. W trakcie marszu mogliśmy podziwiać późnojesienne krajobrazy okolic Olsztyna, liczne skałki wapienne o oryginalnych kształtach i obejrzeć z bezpiecznej odległości jaskinie znajdujące się w Sokolich Górach.

ZDJĘCIA

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię." - Johann Wolfgang Goethe
Imieniny
Dzisiaj jest
Sobota
17 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor, Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir, Sylwin, Zbigniew, Zbyszko
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 77 gości 
Autorzy