Żyj smacznie i zdrowo.

Żyj smacznie i zdrowo!

zyj_smacznie_i_zdrowo

Wystartowała kolejna już edycja popularnego programu edukacyjnego o zdrowym odżywianiu. „Żyj smacznie i zdrowo”, organizowany przez markę Winiary oraz Federację Polskich Banków Żywności ma szczytny cel – promocję zdrowego odżywiania
i odpowiedniego stylu życia wśród młodzieży. Przystępują do niego gimnazjaliści z całej Polski. W ciągu pięciu lat udało się wyedukować ponad 520 000 uczniów! To dużo czy mało? Organizatorzy nie mówią „dość”.

Pomysł na program narodził się w związku z pogłębiającym się problemem nadwagi
i otyłości wśród młodzieży w Polsce, czego główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe. Głównym celem programu jest promocja wśród młodzieży gimnazjalnej zasad zdrowego
i świadomego komponowania smacznych i zdrowych posiłków. Pokazanie uczniom różnorodności dostępnych produktów oraz pokarmów, dzięki którym możliwy jest kompromis pomiędzy jedzeniem zdrowym i smacznym. Utrwalanie odpowiedzialnych postaw związanych z niemarnowaniem jedzenia, z prawidłowym oraz świadomym kupowaniem, przygotowywaniem i przechowywaniem żywności. Ponadto, w ramach programu organizatorzy promują wśród gimnazjalistów postawę proekologiczną, podkreślając związek pomiędzy ekologią, a odżywianiem i zdrowym stylem życia. Koordynatorem programu na terenie naszego gimnazjum jest Pani Katarzyna Bender.

„Jesteś tym, co jesz” twierdzi Gillian McKeith, autorka książki kulinarnej, popularyzatorka zdrowej diety. W swojej publikacji przekonuje o ogromnym wpływie sposobu odżywiania na jakość naszego życia. Osiągnęła niewiarygodne rezultaty, odmieniając nawyki żywieniowe najgorzej odżywiających się Brytyjczyków. „Dzięki tej książce poznasz tajemnice jej fantastycznej diety i zmienisz swoje życie – będziesz zdrowszy i szczęśliwszy” – przekonują recenzenci.

W ofercie organizatorów programu „Żyj smacznie i zdrowo” również znajduje się książka kucharska – w wersji mini, jednak całkowicie bezpłatna. Znajdziemy w niej potrawy równie smaczne i zdrowe, i co ważne – proste w przygotowaniu, których autorami
z powodzeniem mogą być nasi gimnazjaliści.

Program zakłada wiele form aktywności: konkursy, lekcje tematyczne czy wydarzenia, które angażują całą społeczność szkolną. Dużym wsparciem w realizacji celów programu „Żyj smacznie i zdrowo” są darmowe materiały edukacyjne. Oprócz wspomnianych książek kucharskich otrzymaliśmy: plakaty wielkoformatowe, dyplomy, ulotki, ankiety oraz filmy
i scenariusze lekcji. Tak bogate zaplecze, jakim obecnie dysponujemy, pozwoli uatrakcyjnić każde z planowanych przez nas zajęć.

Łączną pulę nagród przewidzianych w programie stanowią: 15 laptopów o łącznej wartości 24 000 zł netto – każdy o wartości 1 600 zł netto, 5 warsztatów kulinarnych o łącznej wartości 100 000 zł netto oraz sprzęt kuchenny o łącznej wartości 81 000 zł netto.

"Rozum jest naszym przewodnikiem, często jednak pierwszy nas zdradza." - Vincent Van Gogh
26 września 2017
Cyprian, Euzebiusz, Justyna, Łękomir