Szkolna Izba Pamięci

Szkolna Izba Pamięci
Miejsce usytuowania w szkole. Jak powstała Izba?
Opis Izby Pamięci
Zawartość eksponatów
Wykorzystanie dydaktyczne
Wszystkie strony

SZKOLNA IZBA PAMIĘCI

GIMNAZJUM NR 2

IM. POKOLENIA KOLUMBÓW

W CZĘSTOCHOWIE

CHARAKTER IZBY I CEL JEJ POWSTANIA

Gimnazjum nr 2 w Częstochowie nosi nazwę Pokolenia Kolumbów od maja 2003 r. Przy okazji tego ważnego dla szkoły wydarzenia ? nadania imienia, Dyrekcja szkoły wraz z Radą Pedagogiczną podjęła decyzję o stworzeniu w szkole miejsca szczególnego - Izby Pamięci.

Stworzenie Izby Pamięci miało za zadanie przybliżyć uczniom specyfikę czasów okupacji hitlerowskiej Polski w latach 1939 - 1945, kiedy to żyli patroni naszej szkoły - okolenie Kolumbów. Izba miała pełnić funkcję swego rodzaju szkolnego muzeum, gdzie uczniowie, nauczyciele i zapraszani goście mogliby osobiście poczuć i przeżyć tragizm tamtych chwil.

Celem opiekunów Izby jest, aby uczniowie mogli jak najczęściej odwiedzać to miejsce, aby gromadzili nieustannie jak najwięcej pamiątek związanych z postaciami Kolumbów oraz historią szkoły. Takie działania pobudzają uczucia patriotyczne, uczą szacunku do historii i jej śladów, uczą poczucia dumy i ofiarności.

Izba Pamięci jest na stałe wpisana w kultywowanie tradycji szkoły związanej z naszymi patronami; to tutaj odbywa się część corocznej uroczystości Dnia Patrona, lekcje historyczne poświęcone II wojnie światowej, finał konkursu "Pokolenie Kolumbów - dzieje żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów" oraz salonik poezji wojennej.

Właśnie w tym miejscu gościmy zasłużonych obywateli miasta, kombatantów oraz przyjaciół z innych szkół.

"Żeby zrobić dobry użytek z życia, należałoby mieć w młodości doświadczenie wieku dojrzałego, a w starości wigor młodości." - Stanisław August Poniatowski
26 września 2017
Cyprian, Euzebiusz, Justyna, Łękomir