Patronat nad Miejscem Pamięci Narodowej

Z okazji Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych, co odeszli. 30 października 2012 r. wspólnie z panią Joanną Filak, nauczycielką historii, chłopcy z klasy 3 c, poszli na cmentarz "Kule", gdzie odwiedzili groby żołnierzy walczących o Polskę podczas II wojny światowej. Chłopcy najpierw zabrali sie za sprzątanie grobów z liści, poprzecierali płyty nagrobkowe, a potem zapalili znicze i złożyli kwiaty. To wyjście na cmentarz było również okazją do odbycia z panią od historii krótkiej pogawędki nad sensem walki wielu bezimiennych żołnierzy. Zastanawiali się, co dało ich bohaterstwo? Uczniowie stwierdzili, że dzięki takiej postawie, poświęceniu, odwadze...... "Kolumbów", my dzisiaj możemy żyć spokojnie w wolnym kraju. Dlatego należy im się cześć i szacunek nie tylko przy okazji świąt narodowych, ale i w Święto Zmarłych, kiedy zapalamy symboliczny znicz.

WS1

WS2

WS3

mpn

Młodzież Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie sprawuje stałą opiekę nad grobami: poległego w czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku 19-letniego Stanisława Lubelskiego oraz Haliny Garus - żołnierza AK (pseudonim "Modrzewska") działającej w czasie II wojny światowej w drużynie sanitarnej "ADA", znajdującymi się na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Uczniowie pod opieką mgrJoanny Filak dbają o wygląd grobów, sadzą kwiaty, palą znicze, porządkują miejsca spoczynku bohaterów walczących o wolność ojczyzny.

mpn-dokument

"Każde szczęście jest progiem nieszczęścia." - Maria Konopnicka
24 listopada 2017
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy