Nasze Godło

Patronat nad Miejscem Pamięci Narodowej

Z okazji Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych, co odeszli. 30 października 2012 r. wspólnie z panią Joanną Filak, nauczycielką historii, chłopcy z klasy 3 c, poszli na cmentarz "Kule", gdzie odwiedzili groby żołnierzy walczących o Polskę podczas II wojny światowej. Chłopcy najpierw zabrali sie za sprzątanie grobów z liści, poprzecierali płyty nagrobkowe, a potem zapalili znicze i złożyli kwiaty. To wyjście na cmentarz było również okazją do odbycia z panią od historii krótkiej pogawędki nad sensem walki wielu bezimiennych żołnierzy. Zastanawiali się, co dało ich bohaterstwo? Uczniowie stwierdzili, że dzięki takiej postawie, poświęceniu, odwadze...... "Kolumbów", my dzisiaj możemy żyć spokojnie w wolnym kraju. Dlatego należy im się cześć i szacunek nie tylko przy okazji świąt narodowych, ale i w Święto Zmarłych, kiedy zapalamy symboliczny znicz.

WS1

WS2

WS3


mpn

Młodzież Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie sprawuje stałą opiekę nad grobami: poległego w czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku 19-letniego Stanisława Lubelskiego oraz Haliny Garus - żołnierza AK (pseudonim "Modrzewska") działającej w czasie II wojny światowej w drużynie sanitarnej "ADA", znajdującymi się na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Uczniowie pod opieką mgrJoanny Filak dbają o wygląd grobów, sadzą kwiaty, palą znicze, porządkują miejsca spoczynku bohaterów walczących o wolność ojczyzny.

mpn-dokument

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Każde szczęście jest progiem nieszczęścia." - Maria Konopnicka
Imieniny
Dzisiaj jest
Piątek
24 listopada 2017
Imieniny obchodzą
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Autorzy