Dowóz uczniów niepełnosprawnych

DYREKTOR GIMNAZJUM NR 2 IM. POKOLENIA KOLUMBÓW W CZĘSTOCHOWIE

INFORMUJE, ŻE

zgodnie z art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty )j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Miasto Częstochowa zapewnia uczniom niepełnosprawnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia.

Rodzice lub opiekunowie prawni mogą wnioskować o darmowe przejazdy oferowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (minibusy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Zamawiania usług transportowych dokonywać można:

• pierwszy raz z aktualną dokumentacją uprawniającą do korzystania z usług transportowych osobiście lub przez osobę upoważnioną w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie Zespół ds. Transportu ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
  • każdy następny raz osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: 34 37 24 209 od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00.

Przy zamawianiu usług transportowych należy podać:

• imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej oraz dokładny adres i godzinę podstawienia samochodu,
  • trasę przejazdu i przewidywany czas trwania usługi.

W przypadku rezygnacji z przyznanego świadczenia usługi transportowej należy bezzwłocznie odwołać złożone zamówienie telefonicznie lub osobiście.

Porady dla osób niepełnosprawnych w sprawie przewozów dostępne są na stronach Urzędu Miasta Częstochowy i MOPS pod adresami:

Szkoły i placówki oświatowe mogą także na odrębnych zasadach organizować dowóz uczniów do szkoły. O szczegóły w tej sprawie rodzice i opiekunowie prawni mogą pytać w swojej szkole/placówce.

Ponadto uczniowie niepełnosprawni mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej (nie tylko w drodze do szkoły). Gwarantuje to uchwała Nr 53/VI/2011 Rady Miasta Częstochowy z dnia 17 marca 2011 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej powierzonej do realizacji przez gminę Częstochowa.

Zgodnie z ww. uchwałą do korzystania z przejazdów ze 100% ulgą uprawnione są osoby:

1) dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością do ukończenia 21 roku życia:

a) na podstawie ważnego biletu elektronicznego zapisanego na ?e-karcie?. W przypadku ?e-karty? bez zdjęcia niezbędna jest ważna legitymacja wydana przez placówkę oświatową dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnością,

b) na podstawie biletu papierowego ze 100 % ulgą i ważnej legitymacji wydanej przez placówkę oświatową dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnością,

2) przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży osobie niewidomej, osobie niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieciom i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnością do ukończenia 21 roku życia przysługuje przejazd ze 100 % ulgą.

Szczegółowe informacje na temat przejazdów komunikacją miejską można uzyskać na stronie internetowej: http://www.mpk.czest.pl/ oraz pod numerem telefonu: 34 377 91 00, a także w siedzibie MPK w Częstochowie przy Al. Niepodległości 30.

"Kto życia nie ceni, nie wart go." - Leonardo da Vinci
18 lutego 2018
Albert, Alberta, Albertyna, Fryda, Konstancja, Krystiana, Maksym, Sawa, Sylwan, Sylwana, Symeon, Więcesława, Zuzanna, Zula