Uroczystości i symbole szkolne

Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał szkolny będziemy zaliczać:
a) uroczystość wręczenia szkole sztandaru,
b) nadanie imienia szkole i odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi,
c) rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
d) uroczystości szkolne odbywające się z udziałem sztandaru szkoły ( uroczystości związane ze świętami narodowymi - Święto Odzyskania Niepodległości 11 Listopada, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Patrona Szkoły 26 marca)
e) uroczystości nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych w państwie i regionie to m.in:
1 września - agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę,
17 września - agresja Rosji Sowieckiej na nasz kraj,
27 września - powstanie Polskiego Państwa Podziemnego,
11 listopada - Święto Niepodległości.

Do najważniejszych symboli szkolnych będziemy zaliczać:
a) logo szkoły
b) sztandar szkoły
c) motto szkoły

I. Logo szkoły jest znakiem rozpoznawczym szkoły, jako graficzny symbol społeczności szkolnej, zostało opracowane przez uczniów już w pierwszym roku istnienia gimnazjum.

logo

Należy je eksponować podczas uroczystości, na dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych szkoły, znaczkach, identyfikatorach.

II. Sztandar szkoły powinien składać się z prostokątnego płatu tkaniny obszytego złotą frędzlą. Prawa strona jest w barwach narodowych, może być na niej umieszczone godło państwowe. Na lewej stronie płata znajdują się barwy szkoły, na tle których znajduje się napis z nazwą i imieniem szkoły. Może się tu również znaleźć godło szkoły oraz wizerunek patrona, dewiza lub herb miasta. W przypadku naszej szkoły jest to znak Polski Walczącej.

sztandar

Sztandar szkoły jest symbolem Polski, symbolem małej Ojczyzny, jaką jest szkoła. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji - jego poszanowania. Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie posiada własny sztandar, który został przekazany dyrektorowi szkoły przez przedstawiciela rady rodziców podczas uroczystości nadania imienia szkole i poświecony przez biskupa Jana Wątrobę podczas uroczystej mszy świętej 31 maja 2003 roku.

Obecnie przechowywany jest w gablocie w gabinecie dyrektora szkoły.

III. Tablica pamiątkowa ufundowana przez Rodziców z okazji nadania szkole imienia "Pokolenia Kolumbów".

TablicaCeremonial

Umieszczono na niej fragment wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój". Tablica wisi tuż przy wejściu do szkoły, na hollu głównym.

TablicaCeremonial1

"Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony." - Stefan Żeromski
25 września 2017
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek, Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas, Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzisław