Nasze Godło

Poczet sztandarowy

Sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy. W skład pocztu sztandarowego wchodzą uczniowie o nienagannej postawie i godni tego zaszczytu. Poczet sztandarowy składa się z chorążego (jeden uczeń) i asysty (dwie uczennice), wybranych przez opiekunów sztandaru - nauczycieli, pani Joanny Filak i pana Adama Wrzaszczyka.

W roku szkolnym 2016/2017 skład podstawowego pocztu sztandarowego tworzą uczniowie klasy 2a: Weronika Skarlak, Olga Wojciechowska, Krystian Będuch, Konrad Borowczyk. Ze względu na dużą ilość wyjść na uroczystości pozaszkolne i konieczność dokonywania zmian podczas tych uroczystości, w poszczególnych wyjściach uczestniczą również inni uczniowie.

IMG_7061IMG_7062

 

Insygnia pocztu sztandarowego to biało-czerwone szarfy założone przez prawe ramię oraz białe rękawiczki. Poczet sztandarowy w dniu uroczystości powinien być w stroju galowym.

Postawy sztandaru i pocztu sztandarowego:

- postawa "spocznij" sztandar trzymany przy prawej nodze jak w postawie "zasadniczej". Chorąży i asysta w postawie "spocznij".

- postawa "na ramię"- chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° w stosunku do ramienia. Prawa ręka wyciągnięta wzdłuż drzewca.

- postawa prezentuj z postawy "zasadniczej" chorąży podnosi sztandar prawą ręką i pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia (dłoń prawej ręki na wysokości barku). Następnie lewą ręką chwyta drzewiec sztandaru tuż pod prawą i opuszcza prawą rękę na całej jej długości, obejmując dolną część drzewca. Asysta w postawie "zasadniczej prezentuj" - Chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar do przodu pod kątem 45°. Po czasie "salutowania" przenosi sztandar do postawy "prezentuj".

- salutowanie sztandarem w marszu z położenia "na ramię" w taki sam sposób jak przy salutowaniu w miejscu.

Komendy: "na prawo patrz" - pochyla sztandar "baczność" - bierze sztandar na ramię.

- Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.

W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji "Baczność" lub "Spocznij".

Pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji "Baczność" następuje w kościele podczas każdego podniesienia Hostii.

Pochylenie sztandaru następuje również w innych, ważnych okolicznościach:

- podczas hymnu narodowego;

- podnoszenia flagi na maszt;

- podczas opuszczania trumny do grobu;

- podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;

- podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje.

W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem.

Sposób udekorowania flagi kirem:

- wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.

WYJŚCIA POCZTU SZTANDAROWEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów Na Jasną Górę

76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez - nie jest prawdziwym człowiekiem." - Wisława Szymborska
Imieniny
Dzisiaj jest
Poniedziałek
25 września 2017
Imieniny obchodzą
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek, Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas, Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzisław
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 
Autorzy