Nasze Godło

Zajęcia artystyczne

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

ksiazka

Podstawa programowa zajęć artystycznych

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2015/2016

W pierwszym tygodniu września roku szkolnego 2015/2016 odbyły się spotkania z uczniami klas pierwszych oraz klas trzecich odnośnie ustalenia tematyki zajęć artystycznych i podziału uczniów na poszczególne grupy.

Dyrektor przedstawił propozycje zagadnień możliwych do realizacji w Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie w bieżącym roku szkolnym. Nauczyciele prowadzący zajęcia zaprezentowali wyniki prac uczniowskich z poprzednich lat. Uczniowie obejrzeli zdjęcia
z zajęć, prace plastyczne i literackie, wysłuchali objaśnień nauczycieli.

W wyniku dyskusji ustalono, że w bieżącym roku szkolnym we wszystkich klasach pierwszych będą odbywały się zajęcia literackie, a w klasach trzecich z grafiki komputerowej.

Zajęcia w klasach trzecich z grafiki komputerowej będą realizacją program zajęć artystycznych dla klas trzecich „Jestem malarzem komputerowym”  przygotowanego zgodnie
z celami i treściami kształcenia określonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 23 grudnia 2008 r. Głównym założeniem programu jest praktyczna realizacja różnorodnych zadań przybliżających uczniom zagadnienia dotyczące grafiki komputerowej oraz twórczego wykorzystania komputera, przede wszystkim w formie działań w przestrzeni rzeczywistej
i wirtualnej. Tematyka zajęć została tak dobrana, aby uczniowie mieli możliwość rozwijania własnych zainteresowań, wykazywania się inwencją twórczą, tworzenia różnorodnych prac plastycznych wykorzystując różne technologie np. fotografię, graficzne programy komputerowe. Niektóre zagadnienia i ćwiczenia będą realizowane w formie interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych we współpracy z nauczycielami języka polskiego, historii, informatyki, plastyki, biologii, geografii.

Zajęcia artystyczne w klasach pierwszych „Przygoda z literaturą” będą związane
z tworzeniem własnych tekstów literackich, poznawaniem utworów spoza kanonu lektur, dokonywaniem przekładu intersemiotycznego, co umożliwi uczniom wypowiadanie się w różnych formach, sprawdzenie się w różnych rodzajach aktywności. Program kładzie nacisk na poszerzenie wiedzy i kompetencji polonistycznych, ale uwzględnia także treści plastyczne, muzyczne, związane z kulturą masową, edukacją medialną i informatyczną. W trakcie zajęć uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o treści ponadprogramowe w stosunku do realizowanego materiału nauczania języka polskiego, zapoznać się z wybranymi, ciekawymi, wykraczającymi poza podstawę programową dziełami literatury polskiej i światowej dobranymi odpowiednio do wieku uczniów, doskonalić umiejętności sprawnego posługiwania się słowem pisanym i mówionym, rozwijać umiejętności analizowania i interpretacji dzieł sztuki, rozwijać wyobraźnię, pamięć, wrażliwość na muzykę i piękno ojczystego języka, zdolności recytatorskie, muzyczne, ruchowe
i plastyczne, usprawnić umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, selekcjonowania ich i wykorzystywania w różnych sytuacjach komunikacyjnych, kształcić zdolności organizowania własnego warsztatu pracy.

Realizacja cyklu zajęć artystycznych będzie zakończona wystawą prac uczniów. Na bieżąco prace będą prezentowane na stronie Gimnazjum nr 2 w Częstochowie.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2014/2015

Uczniowie klas pierwszych zostali zapoznani z ofertą zajęć artystycznych na pierwszych zajęciach.

Nauczyciel zaprezentował plan oraz wyniki pracy uczniów realizujących w roku ubiegłym warsztaty literackie lub warsztaty teatralne. Uczniowie obejrzeli zdjęcia z zajęć, prace plastyczne i literackie, wysłuchali objaśnień nauczyciela.

Później w zespołach mieli okazję przedyskutować problem. Następnie przewodniczący zespołu przedstawił decyzję swojej grupy, wskazując jednocześnie, które działania podjęte przez uczniów w roku ubiegłym wydały się jego grupie najatrakcyjniejsze i chcieliby jej realizować.

Uczniowie pierwszej grupy zaproponowali połączenie obu modułów, druga grupa zdecydowała się na warsztaty teatralne.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2013/2014

Uczniowie klas trzecich zostali zapoznani z ofertą zajęć artystycznych pod koniec roku szkolnego 2012/2013. Już wówczas niektórzy dokonali wyboru. Oferta została przypomniana w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014, 1 września. Oferta obejmowała:

1. Warsztaty literackie

2. Warsztaty teatralne

3. Warsztaty filmowe.

Uczniowie klas pierwszych z ofertą zajęć artystycznych zostali zapoznani 1 września, w czasie spotkań z wychowawcami klas. Zaproponowali połączenie obu modułów.

Część uczniów klas trzecich w tym roku szkolnym w ramach zajęć artystycznych wybrała warsztaty literackie. Głównym ich celem jest pobudzenie samodzielności i aktywności młodego człowieka w zdobywaniu kolejnych umiejętności, w szczególności zaś poszerzenie wiedzy o treści ponadprogramowe w stosunku do realizowanego materiału nauczania języka polskiego, zapoznanie z wybranymi, ciekawymi, wykraczającymi poza podstawę programową dziełami literatury polskiej i światowej zaproponowanymi przez nauczyciela i przez uczniów, przygotowanie do świadomego, wartościującego i krytycznego odbioru kultury, doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się słowem pisanym i mówionym, usprawnianie umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, selekcjonowania ich i wykorzystywania w różnych sytuacjach komunikacyjnych oraz kształcenie zdolności organizowania własnego warsztatu pracy.

Jedno z pierwszych zadań w ramach warsztatów z literatury było związane z opracowaniem i przeprowadzeniem ankiety nt. czytelnictwa.

Jako pierwsi zostali objęci ankietą dorośli. Przypadkowo spotkanym osobom oraz nauczycielom i pracownikom naszego gimnazjum uczniowie zadali proste pytania: Czy czytacie Państwo książki? Czy czytanie książek wymusza wykonywana przez Państwa praca czy czytacie Państwo dla przyjemności? Jakiego typu książki Państwo wybieracie? Co decyduje o Państwa wyborach? Skąd bierzecie Państwo książki? Czy jest książka, do której Państwo stale wracacie?

Niestety, większość dorosłych raczej nie chciała rozmawiać o czytaniu, o książkach, tłumaczyła się brakiem czasu, pośpiechem. Ale wszystkie grupy prowadzące ankietę przyznały, że udało im się porozmawiać także z kilkoma naprawdę miłymi osobami, które poświęciły im swój czas i ciepło wypowiadały się o samym pomyśle przeprowadzenie ankiety nt. czytelnictwa.

W ramach warsztatów literackich uczniowie poznają wybrane, ciekawe, wykraczające poza podstawę programową dzieła literatury polskiej i światowej zaproponowane przez nauczyciela i przez nich, a także tworzą własne teksty. Będziemy jej publikować na stronie internetowej naszego gimnazjum. Oto pierwsze z nich.

Zapraszamy do lektury.

WIĘCEJ

23 października uczniowie klas trzecich uczestniczący w ramach zajęć artystycznych w warsztatach teatralnych brali udział w imprezie zorganizowanej przez Klub Mieszkańców Osiedla Północ - w koncercie „Dzieci dzieciom”, sfinansowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Północ.

WIĘCEJ

Wystawa prac Oskara Hutnego, ucznia klasy III b naszego Gimnazjum:

ZDJĘCIA

W poniższym linku można obejrzeć zdjęcia z Dnia Otwartego Szkoły, podczas którego miały miejsce wystepy przygotowane podczas zajęć artystycznych.

ZDJĘCIA


 

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać?" - Ernest Hemingway
Imieniny
Dzisiaj jest
Poniedziałek
25 września 2017
Imieniny obchodzą
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek, Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas, Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzisław
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości 
Autorzy