Nasze Godło

Zajęcia artystyczne

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

ksiazka

Podstawa programowa zajęć artystycznych

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2015/2016

W pierwszym tygodniu września roku szkolnego 2015/2016 odbyły się spotkania z uczniami klas pierwszych oraz klas trzecich odnośnie ustalenia tematyki zajęć artystycznych i podziału uczniów na poszczególne grupy.

Dyrektor przedstawił propozycje zagadnień możliwych do realizacji w Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie w bieżącym roku szkolnym. Nauczyciele prowadzący zajęcia zaprezentowali wyniki prac uczniowskich z poprzednich lat. Uczniowie obejrzeli zdjęcia
z zajęć, prace plastyczne i literackie, wysłuchali objaśnień nauczycieli.

W wyniku dyskusji ustalono, że w bieżącym roku szkolnym we wszystkich klasach pierwszych będą odbywały się zajęcia literackie, a w klasach trzecich z grafiki komputerowej.

Zajęcia w klasach trzecich z grafiki komputerowej będą realizacją program zajęć artystycznych dla klas trzecich „Jestem malarzem komputerowym”  przygotowanego zgodnie
z celami i treściami kształcenia określonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 23 grudnia 2008 r. Głównym założeniem programu jest praktyczna realizacja różnorodnych zadań przybliżających uczniom zagadnienia dotyczące grafiki komputerowej oraz twórczego wykorzystania komputera, przede wszystkim w formie działań w przestrzeni rzeczywistej
i wirtualnej. Tematyka zajęć została tak dobrana, aby uczniowie mieli możliwość rozwijania własnych zainteresowań, wykazywania się inwencją twórczą, tworzenia różnorodnych prac plastycznych wykorzystując różne technologie np. fotografię, graficzne programy komputerowe. Niektóre zagadnienia i ćwiczenia będą realizowane w formie interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych we współpracy z nauczycielami języka polskiego, historii, informatyki, plastyki, biologii, geografii.

Zajęcia artystyczne w klasach pierwszych „Przygoda z literaturą” będą związane
z tworzeniem własnych tekstów literackich, poznawaniem utworów spoza kanonu lektur, dokonywaniem przekładu intersemiotycznego, co umożliwi uczniom wypowiadanie się w różnych formach, sprawdzenie się w różnych rodzajach aktywności. Program kładzie nacisk na poszerzenie wiedzy i kompetencji polonistycznych, ale uwzględnia także treści plastyczne, muzyczne, związane z kulturą masową, edukacją medialną i informatyczną. W trakcie zajęć uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o treści ponadprogramowe w stosunku do realizowanego materiału nauczania języka polskiego, zapoznać się z wybranymi, ciekawymi, wykraczającymi poza podstawę programową dziełami literatury polskiej i światowej dobranymi odpowiednio do wieku uczniów, doskonalić umiejętności sprawnego posługiwania się słowem pisanym i mówionym, rozwijać umiejętności analizowania i interpretacji dzieł sztuki, rozwijać wyobraźnię, pamięć, wrażliwość na muzykę i piękno ojczystego języka, zdolności recytatorskie, muzyczne, ruchowe
i plastyczne, usprawnić umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, selekcjonowania ich i wykorzystywania w różnych sytuacjach komunikacyjnych, kształcić zdolności organizowania własnego warsztatu pracy.

Realizacja cyklu zajęć artystycznych będzie zakończona wystawą prac uczniów. Na bieżąco prace będą prezentowane na stronie Gimnazjum nr 2 w Częstochowie.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2014/2015

Uczniowie klas pierwszych zostali zapoznani z ofertą zajęć artystycznych na pierwszych zajęciach.

Nauczyciel zaprezentował plan oraz wyniki pracy uczniów realizujących w roku ubiegłym warsztaty literackie lub warsztaty teatralne. Uczniowie obejrzeli zdjęcia z zajęć, prace plastyczne i literackie, wysłuchali objaśnień nauczyciela.

Później w zespołach mieli okazję przedyskutować problem. Następnie przewodniczący zespołu przedstawił decyzję swojej grupy, wskazując jednocześnie, które działania podjęte przez uczniów w roku ubiegłym wydały się jego grupie najatrakcyjniejsze i chcieliby jej realizować.

Uczniowie pierwszej grupy zaproponowali połączenie obu modułów, druga grupa zdecydowała się na warsztaty teatralne.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – ROK SZKOLNY 2013/2014

Uczniowie klas trzecich zostali zapoznani z ofertą zajęć artystycznych pod koniec roku szkolnego 2012/2013. Już wówczas niektórzy dokonali wyboru. Oferta została przypomniana w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014, 1 września. Oferta obejmowała:

1. Warsztaty literackie

2. Warsztaty teatralne

3. Warsztaty filmowe.

Uczniowie klas pierwszych z ofertą zajęć artystycznych zostali zapoznani 1 września, w czasie spotkań z wychowawcami klas. Zaproponowali połączenie obu modułów.

Część uczniów klas trzecich w tym roku szkolnym w ramach zajęć artystycznych wybrała warsztaty literackie. Głównym ich celem jest pobudzenie samodzielności i aktywności młodego człowieka w zdobywaniu kolejnych umiejętności, w szczególności zaś poszerzenie wiedzy o treści ponadprogramowe w stosunku do realizowanego materiału nauczania języka polskiego, zapoznanie z wybranymi, ciekawymi, wykraczającymi poza podstawę programową dziełami literatury polskiej i światowej zaproponowanymi przez nauczyciela i przez uczniów, przygotowanie do świadomego, wartościującego i krytycznego odbioru kultury, doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się słowem pisanym i mówionym, usprawnianie umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, selekcjonowania ich i wykorzystywania w różnych sytuacjach komunikacyjnych oraz kształcenie zdolności organizowania własnego warsztatu pracy.

Jedno z pierwszych zadań w ramach warsztatów z literatury było związane z opracowaniem i przeprowadzeniem ankiety nt. czytelnictwa.

Jako pierwsi zostali objęci ankietą dorośli. Przypadkowo spotkanym osobom oraz nauczycielom i pracownikom naszego gimnazjum uczniowie zadali proste pytania: Czy czytacie Państwo książki? Czy czytanie książek wymusza wykonywana przez Państwa praca czy czytacie Państwo dla przyjemności? Jakiego typu książki Państwo wybieracie? Co decyduje o Państwa wyborach? Skąd bierzecie Państwo książki? Czy jest książka, do której Państwo stale wracacie?

Niestety, większość dorosłych raczej nie chciała rozmawiać o czytaniu, o książkach, tłumaczyła się brakiem czasu, pośpiechem. Ale wszystkie grupy prowadzące ankietę przyznały, że udało im się porozmawiać także z kilkoma naprawdę miłymi osobami, które poświęciły im swój czas i ciepło wypowiadały się o samym pomyśle przeprowadzenie ankiety nt. czytelnictwa.

W ramach warsztatów literackich uczniowie poznają wybrane, ciekawe, wykraczające poza podstawę programową dzieła literatury polskiej i światowej zaproponowane przez nauczyciela i przez nich, a także tworzą własne teksty. Będziemy jej publikować na stronie internetowej naszego gimnazjum. Oto pierwsze z nich.

Zapraszamy do lektury.

WIĘCEJ

23 października uczniowie klas trzecich uczestniczący w ramach zajęć artystycznych w warsztatach teatralnych brali udział w imprezie zorganizowanej przez Klub Mieszkańców Osiedla Północ - w koncercie „Dzieci dzieciom”, sfinansowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Północ.

WIĘCEJ

Wystawa prac Oskara Hutnego, ucznia klasy III b naszego Gimnazjum:

ZDJĘCIA

W poniższym linku można obejrzeć zdjęcia z Dnia Otwartego Szkoły, podczas którego miały miejsce wystepy przygotowane podczas zajęć artystycznych.

ZDJĘCIA


 

 
Nasz Herb
MY W MEDIACH
Wyszukiwarka
Najbliższe wydarzenie

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 - 2018

już za:

Cytaty
"Bywa, że korzystamy z dobroci, ale nudzimy się dobrymi...." - Maria Dąbrowska
Imieniny
Dzisiaj jest
Sobota
17 lutego 2018
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor, Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir, Sylwin, Zbigniew, Zbyszko
Kalendarz
Zdjęcia na stronie
Linki

flaga_Czestochowy

Kseon

bip_logo_nowe

Pokolenie

EFS

logotyp_nm

zdolniacha

unia

pajacyk

Gościmy obecnie
Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości 
Autorzy